fbpx   .  

Sevdiğiyle Evlenmek İçin Tam 40 Yıl Mücadele Etti

40 yılı aşkın süre evlilik eşitliği için savaşan Anthony Sullivan, Hollywood’daki evinde öldü.

Kocası Richard Adams ile 1971’de Los Angeles’ta bir gay barda tanışmıştı.

 

1975’te, eşcinsel çiftlere evlilik ruhsatı veren bir ilçe memurundan evlilik ruhsatı almayı başardılar. Resmen evlenmek istemelerinin bir nedeni de Sullivan’ın yeşil karta ihtiyaç duymasıydı.

 

Sullivan bir Avustralya vatandaşıydı ve Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (INS) turist vize statüsünü korumak için Meksika’ya gidip geldiğini öğrendi.

Sullivan, evlilik ruhsatlarını aldıktan sonra yeşil kart için başvurdu. INS’den şöyle bir mektup aldı:

“İki ibne arasında gerçek bir evlilik ilişkisi olabileceğini ispat edemediniz.”

Mektup, medyada büyük tepki ve protestolara neden oldu.

Anthony Sullivan ve kocası, ABD hükümetine evliliklerini tanıması için dava açan ilk eşcinsel çift oldu.

Çift, INS’ye (şimdi USCIS veya Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri olarak adlandırılıyor) karşı 10 yıllık bir mahkeme savaşını sürdürdü. Bu, eşcinsel bir evliliği tanımak için ABD Federal Mahkemesine sunulan ilk davaydı.

Çatışmaları onları Bölge Mahkemesi, Yüksek Mahkeme ve Dokuzuncu Daire Federal Temyiz Mahkemesi’ne götürdü, ancak her seferinde kaybettiler.

Çift, Avrupa’ya taşınmak zorunda kaldı ve ardından Kuzey İrlanda’da biraz zaman geçirdi. Sullivan’ın memleketi Avustralya’ya dönmek istemediler, çünkü annesi onu reddetmişti. Bundan dolayı 16 yaşında evi terk etmişti.

1986’da Meksika’ya gidip sınırı geçip Los Angeles’a geri dönerek ABD’ye döndüler.

2012’de, Adams’ın ölümünden kısa bir süre önce, Obama yönetimi ABD vatandaşlarının akrabalarını aynı cinsten partnerler de dahil olmak üzere sınır dışı edilmekten korumaya karar verdi.

ABD federal hükümeti nihayet 2016’da evliliklerini geriye dönük olarak tanımayı kabul etti. Ne yazık ki bu, Adams’ın Aralık 2012’deki ölümünden dört yıl sonraydı.

USCIS, nihayet Sullivan’a bir ABD vatandaşının dul eşi olarak yeşil kart verdi. Belgeyi, orijinal evliliklerinin 41. yıldönümünde aldı.

Anthony Sullivan, The Pride LA’e şunları söylemişti:

“Umutsuzca Richard’ın bunun için benimle burada olmasını diliyorum.”

Sullivan’ın avukatı Lavi Soloway, The Pride LA’ye şunları söyledi:

“Bu davanın benzersiz ve tarihi doğası küçümsenemez.”

Soloway çift hakkında, “Richard ve Anthony, evliliklerinin geçerli olduğuna ve haysiyet ve saygıyla muamele görmeleri gerektiğine dair inançlarında asla tereddüt etmedi,’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.