Sidney’deki Bir Özel Okul Üniformaları Akışkan Cinsiyetli Yaptı

 Sidney’deki Bir Özel Okul Üniformaları Akışkan Cinsiyetli Yaptı
Digiqole ad

”Bizim için öyle çok zor bir şey değildi, üniformalarımızda bu tür heteronormatif standartlara devam edemeyiz.”

Erkekler kızların üniformalarını giymeye başlayınca, kızlar baştan ayağa erkeklerin üniformalarına bürününce, bu elit Sidney okulu bir şeyler yapmaları gerektiğini anlamışlar.

Şehrin içindeki Uluslararası Gramer Okulu (International Grammar School – IGS), üniformalarının artık akışkan cinsiyetli (gender-fluid) olacağını duyurdu.

Okulun müdürü Shauna Colnan, Gay Star News’e verdiği açıklamada şunları söyledi: ”Bu aslında, kendisini daha çok akışkan cinsiyetli olarak tanımlayan öğrenciler için. Üniforma, bunu fark etmeleri için canlandırıcı bir yol olacak.”

Colnan, okulun bu kararını değişen toplumun bir yansıması olarak gördüğünü söylüyor.

mgid-ao-image-logotv
1984’te kurulan IGS, anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veriyor. Çoğu öğrenci, tüm okul hayatlarına bu okulda devam ediyor.

1200 öğrenciye okulun ‘Çeşitlilikle Birlik (Unity through Diversity)’ mottosunu hayata geçirmeleri öğretiliyor ve öğrenciler kendileri olmaları için teşvik ediliyor.

Aynı Finlandiya gibi

Eğitime yaklaşımlarında kendilerini küçük Finlandiya olarak tanımlayan IGS, kıyafet yönetmeliği değişimi ile ilgili hiçbir itirazla karşılaşmadı.

”(Kıyafet yönetmeliğini değiştirmek) çok zor bir adım değildi, IGS’nin kapsayıcı ve kucaklayıcı kültürüyle çatışmıyordu.” Colnan konu ile ilgili sözlerine böyle devam etti.

‘Kurucu müdürümüz Reg Et Leon ile konuştum… bu üniforma ve saç yönetmeliği hakkında. İlk göreve başladığında, yanına mavi saçlı bir çocuk gelmişti ve ona ”Saçının ne renk olduğuyla ilgilenmiyorum, onun altındakiyle ilgileniyorum.” demişti.”

”Çocuklara kendileri olmaları için izin veriyoruz. Öğrencileri dünya için donatmanın… onları güçlendirmenin ve hiçbir kısıtlama olmadan kendileri olmaları için izin vermenin en iyisi olduğu konusunda hemfikiriz.”

IGS, Sidney LGBT topluluğunun tercih ettiği bir okul ve hatta Gökkuşağı Aileleri ile ortak bir yönetimleri var.

Bu yüzden, öğrenci liderlerinin okuldaki LGBT konularını tartışmak için Colnan’a yaklaşımları bir sürpriz değil.

”Başkan olan erkek ve kız öğrenciler, geçen yıl bu konu ile çok ilgiliydiler ve IGS’deki LGBT deneyimini her yönüyle benimle konuşmak istediler.”

”Kendisini cinsiyetsiz olarak tanımlayan bir öğrencimiz vardı ve öğretmenler ona neden kravat takmadığını sormaya ve eğer takmazsa uyarı alabileceğini söylemeye çekiniyorlardı.”

”Onları olabilecekleri kadar güvende hissettirelim dedim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin