Şili Evlilik Eşitliğine Gidiyor!

 Şili Evlilik Eşitliğine Gidiyor!
Digiqole ad

Senatonun Anayasa Komisyonu, evlilik eşitliğine evet dedi. Şili Senatosu Anayasa Komisyonu, evlilik eşitliğini senelerdir sürünen bir yasayla onayladı. Önceki başbakan Michele Bachelet yasayı aslında 2017’de teklif etmişti, ancak gecikmeler yaşanmıştı.

Şimdiyse ülkenin Homoseksüel Entegrasyon ve Özgürlük Hareketi (Movilh) ilerlemesine yardımcı oldu. Senato, Anayasa, Yasama, Adalet ve Düzenleme Komisyonu’nun Eşit Evlilik Yasası’nı incelemesini talep etti. Onlarsa içindeki maddelerin çoğunu onayladı.

Movilh’in avukatı Monica Arias:

‘Onaylanan maddelerden en önemlilerinden biri cinsiyetlerine bakmaksızın eşler arasındaki evlilik ilişkisini tanıyacak 1. Madde. Bu maddeyle şüphesiz Anayasa Komisyonu evlilik eşitliğine evet dedi.’

Toplamda, komisyon 29 maddeyi, yani maddelerin yaklaşık yarısını onayladı. Bunların içinde aynı cinsiyetten ebeveynleri ve gökkuşağı ailelerini de tanıyan maddeler mevcut. Kalan 27 madde, bazı senatörlerin değişiklik istekleri üzerine detaylıca incelenecek.

Movilh sözcüsü Oscar Rementeria,

‘Bu iyi haber sadece bir oturumda projenin yarısından fazlasında olumlu gelişme yaşandığı anlamına geliyor, ‘ diye konuştu.

Şili Evlilik Eşitliğini Uzun Zamandır Bekliyor

Kalan 27 maddenin tartışılmasıyla ilgiliyse, sağ Bağımsız Demokratik Birlik senatörleri Ivan Pereira ve Victor Perez 16 maddeye karşı çıktı.

Diğer yandan sol Demokratik Devrim Partisinden senatör Juan Ignacio Latorre’yse kalan 11 maddeye iyileştirilmelerini istediği için itiraz etti.

Başbakan Michele Bachelet Movilh’le anlaşarak Eşit Evlilik Tasarısı’nı Ağustos 2017’de sunmuştu. Ardından görevinden ayrıldı ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri oldu.

Daha sonra Kasım 2017’de Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi bütün imzacılarının evlilik eşitliğine izin vermelerini zorunlu tuttu.

Mahkemenin üyelerinden sadece Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Uruguay ve Kosta Rika bunu uyguladı.

Oysa karar aynı zamanda Şili, Barbados, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru ve Surinam’ı da bağlıyor.

Bu karara rağmen yeni Başbakan Sebastian Sonra’nın hükümeti evlilik eşitliğinin bir öncelik olmadığını söylemişti.

Ancak Jaime Quintana 2019’da Senato Başkanı olduğunda meseleyi ilerletmeye söz vermişti. Senatonun yasayı geçen sene geçireceğini söylemişti ama ertelendi.

Şilili LGBTİ+’ların sivil birliklere izni var. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre reşit Şilililerin %65’i evlilik eşitliğini destekliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

36 Paylaşımlar
Paylaş36
Tweetle
Paylaş
Pin