Hindistan’ın İlk Trans Yayını Yakında Çıkıyor!

 Hindistan’ın İlk Trans Yayını Yakında Çıkıyor!
Digiqole ad

1 Kasım’da piyasaya sürülecek olan Trans News, Hindistan’daki trans temsillerini canlandırmaya hazırlanıyor. 

Hindistan tamamen translara adanmış ilk online dergisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Yerel gazete Mumbai Mirror’a göre Trans News yayın hayatına 1 Kasım 2020’de başlayacak ve hem İngilizce hem de Tamil dilinde olacak. Ülkenin trans topluluğunun güzelliğini kutlamak, zorluklarına şahitlik etmek ve ekonomik kalkınmalarını hızlandırmak için tasarlanan yayın modadan tariflere, röportajlardan şiire kadar her şeyi içerecek.

Derginin kurucusu çığır açan trans aktivist Priya Babu’ya göre dergi tamamen trans modeller kullanacak ve şimdiden üç trans gazeteciyle anlaştı.  

Aylık dergiye katkı sağlayacak üç trans muhabirden biri olan Padmini Prakash verdiği röportajda,

‘Ana akım medyada transların meselelerini konuşmak için daha az yer var. Dolayısıyla Trans News dergisi, transseksüel topluluğunun hayatlarının bütün yönlerini gündeme getirecek.’ Dedi.

Priya için ikinci nokta hayati. Bu yüzden online yayın, translıkla ilgili konularda açıklayıcı videolar da dahil olmak üzere trans hayatının her yönüyle ilgili hikayelerin yanı sıra ‘Shop’ adında ayrı bir mecra daha sağlayacak. Burada trans girişimciler ve üreticilerin müşterilerine ve tüketicilerine ulaşması için bir platform ve ağ sağlanmış olacak.   

Priya,

‘Bu kısma pek çok yetenekli trans kadın ve erkek ürünlerini satmak için bir platform bulamadıkları için başladık,’ dedi.

Trans News’un önemli bir kitlesi var. 2014 nüfus sayımına göre ülkede 490.000 trans olduğu söylense de aktivistler bu sayının gerçekte altı yedi katı olduğunu savunuyorlar. Translara karşı ön yargı ve ayrımcılık ülkede oldukça yaygın.  

Priya onlarca yıldır bu önyargıyı ve ayrımcılığı yıkma çabalarında bir lider ve son yıllarda Hindistan’daki trans bireylerin gelenekleri ve tarihiyle ilgili farkındalık yaratma ihtiyacını savunmaya odaklandı. Bu girişimi ilerletmek için yazar ve aktivist 2017 yılında bir örgüt ve toplanma merkezi olan Trasngender Resource Center’ı kurdu. Priya’nın Madurai’deki evinin bir kısmında hizmet veren merkez, translar konusunda İngilizce ve Tamilce bir kitap koleksiyonuna, trans tarihiyle ilgili gazete kupürlerine ve translar konusunda 50’den fazla belgesel ve filme ev sahipliği yapıyor.

Merkez aynı zamanda Priya’nın son girişiminin de yayıncısı olacak. Her ne kadar Trans News’un ilk birkaç sayısı sadece İngilizce ve Tamilce olacak olsa da Priya yakın zamanda Hindistan’da en yaygın konuşulan dil olan Hintçe’yi de ekleyeceklerini söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Paylaşımlar
Paylaş16
Tweetle
Paylaş
Pin