Sırbistan, Eşcinsel Çiftlerin Tüp Bebek İle Çocuk Sahibi Olmasını Yasaklıyor!

 Sırbistan, Eşcinsel Çiftlerin Tüp Bebek İle Çocuk Sahibi Olmasını Yasaklıyor!
Digiqole ad

Sırbistan, LGBT ailelerin hayatını zorlaştırmaya devam ediyor. Muhafazakar Sırp yetkilileri, eşcinsel çiftlerin tüp bebek ile çocuk sahibi olmasını engelleyen yasaların hazırlığını yapıyor.

Radio Free Europe’nin haberine göre sağlık bakanı Zlatibor Loncar, “son beş yıl içinde eşcinsel birliktelik yaşayan kimsenin” tüp bebek işlemlerini başlatamayacağını açıkladı.

LGBT örgütleri ise durumun aleni bir ayrımcılık olduğunu belirtiyor ve duruma tepki gösteriyor.

Sırp aktivist Dragoslava Barzut: “Bu uygulama Sırbistan’ın kendi anayasasında bulunan ayrımcılık karşıtı yasalar ile çelişiyor.”

“Burada açık bir hukuksuzluk ve yanlış var.”

Sırbistan’da eşcinsel çiftlerin evlat edinmesi de yasak.

Tüm bunların lezbiyen devlet başkanı Ana Brnabic’e rağmen gerçekleşiyor olması ise insanı düşündürüyor. 2017 yılından beri başkanlık görevini sürdüren Brnabic, LGBT olduğu bilinen üç devlet başkanından biri.

Diğer ikisi ise İrlandalı Leo Varadkar ve Lüksemburglu Xavier Bettel.

Brnabic: “Hayatım boyunca eşcinselliğimi gizlemedim ve Sırbistan’da hiçbir problem ile karşılaşmadım. Sırbistan’ın muhafazakar bir ülkeden çok ileriye dönük, aydınlık ve sevginin olduğu bir ülke olarak anılmasını istiyorum.”

“Elbette ki değiştirilmesi ve iyileştirilmesi gereken noktalar bulunuyor. Fakat bunlar ile umutsuzluğa kapılıp karamsar bir tablo çizemeyiz.”

Brnabic 2017 yılında Belgrad Onur Yürüyüşü’ne katılarak, bir Onur Yürüyüşü’ne katılan ilk Sırp devlet başkanı olmuştu.

“Bizim görevimiz tüm vatandaşlarımız için varolmak ve herkesin hakkını gözetmek. Farklılık ve farkındalık değerlerimiz, birlikteliğimiz ise gücümüz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin