Sırp Başbakan, Kabineye Ülkenin İlk Açık Eşcinsel Bakanını Atadı

 Sırp Başbakan, Kabineye Ülkenin İlk Açık Eşcinsel Bakanını Atadı
Digiqole ad

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vučić muhafazakar ülkede eşcinsel bir politikacı atayarak tarihi bir ilk gerçekleştirdi.

Sayın Vucic sağcı Sırp İlerleme Partisi’ni kurdu. 2014 yılından beri başbakandı ve son seçimlerde tekrar  seçildi. Bu seçimin ardından hükümet kurma görevini aldı.

Parti bu ay hükümet belirledi ve bakanlar kuruluna yeni atamalar yapıldı. Değişikliklerin bir parçası olarak, açık bir şekilde eşcinsel olan Ana Brnabic Kamu Yönetimi Bakanı olarak atandı.

Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic Attends The Serbian Investment Day

Bay Vucic açık eşcinsel bakanın atanması üzerine verdiği demeçte bu konuda sorulan bir soruya : ”Eğer profesyonel özgeçmişi hakkında kötü bir şey olursa bana söyle. Ben sadece iş nasıl gidiyor ona bakarım. O harika bir enerjiye sahip ve onunla çalışmayı dört gözle bekliyorum.” diye cevap verdi.

Değişimin olması için eski Yugoslav Balkan ülkesinde LBGTİ haklar konusunda muhafazakâr engelleri yıkmak gerekiyor. Homoseksüellik ülkede 1994 yılında yasal hale gelmişti. Fakat hala eşcinsel ilişkilerle ilgili anayasada ya da medeni kanunda bir tanım yok. Eşcinsel evliliklerse anayasayla yasaklanmış durumda.

Zaman zaman Onur Yürüyüşleri’nin bastırıldığı ya da yasaklandığı ülkenin dini ve ruhani liderleri hala çok etkili ve LGBT haklarının genişlemesine muhalefet ediyorlar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin