.  

Skandal İddia: Tinder, Eşcinsellerden Daha Fazla Ücret Alıyor

Son dönemde Tinder’ın İngiltere’de  ücretli premium hizmeti Tinder Plus için genç eşcinsel erkekler ve lezbiyenlerden heteroseksüel akranlarına göre neredeyse %37 daha fazla ücret talep ettiğine dair söylentiler dolanıyordu.

 

Eğer bunda doğruluk payı varsa bu eşitlik yasasının açık bir şekilde ihlali.

 

Tinder, bu söylemler üzerine kullanıcıların yaşlarına göre farklı indirim ve ödeme planı seçenekleri sunduklarını söylüyor. İddiayı ortaya atan bir yayın kolu olan Which, Tinder’ın yaşla ilgili bu uygulamasından haberleri olmadığını söylüyor yani haksız bir iddia olduğunu üstü kapalı bir şekilde kabul ediyor.

Tinder adına konuşan bir görevli konu ile ilgili, “Ödeme planlarımızın cinsel yönelimle bir alakası olduğuna dair bütün iddialar tamamen asılsızdır. Bunu yaptığımıza dair bütün raporların ve söylemlerin gerçek ile uzaktan yakından alakası yok. Which’in 200’den az kişiyle yaptığını iddia ettiği bu satın alma işlemi sonucundaki raporu tam bir fiyasko.” Diyor.

Which iddiayı ortaya atarken neredeyse 200 gizli müşteri bularak onlardan Tinder profili oluşturmalarını istemiş.

Gizli müşteriler sınırsız kaydırma hakkı ve geri gidebilme gibi özellikler barındıran Tinder Plus üyeliği alırken farklı farklı fiyatlarla karşılaştıklarını söylüyorlar.

Tinder’ın yaş ile değişen ödeme planlarını öğrenen Which, yaptığı son paylaşımda konu ile ilgili, “Bu yeni bilgilendirmeden sonra Tinder’ın cinsel yönelime göre farklı ücretler aldığına dair bir kanıtımız kalmadı. Konu ile ilgili paylaşımları kaldırıyoruz.” Diyor.

Görünen o ki Tinder 28 yaşın altındaki kullanıcılarına özel bir indirim planı uyguluyor yani Which’in iddiası gerçeğe dayanmıyor.

“Yirmi dokuz yaş ve üstündeki profillere indirim seçeneği sunulmuyor. Seçilen 200 gizli müşteri arasında 29 yaş ve üzeri katılımcıların olduğunu varsayarsak rapor tamamen geçersiz.” 

Eşitliğin ihlal edilmesine dair suçlamadan dolayı ülkenin nüfuzlu isimlerinden de tepki gelmesi üzerine Tinder Which’e “akıllarında ne soru varsa cevaplayabiliriz” diyor.

Which, raporunda cinsel yönelim fark etmeden 30-49 yaş arası kullanıcıların genç kullanıcılara oranla %48, 50+ yaş grubundakilerin ise %46 daha fazla ücret ödediğinden de bahsediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.