Son Yapılan Araştırmalardan Birine Göre Eşcinsel Erkekler Babalıkta Birinci

 Son Yapılan Araştırmalardan Birine Göre Eşcinsel Erkekler Babalıkta Birinci
Digiqole ad

İtalya’da yapılan bir çalışmaya göre, gay ve lezbiyen çiftler tarafından yetiştirilen çocukların ruhsal gelişimi, en az heteroseksüel çiftler tarafından yetiştirilenlerinki kadar sağlıklı.

Gelişimsel ve Davranışsal Pediyatri dergisinde yayınlanan çalışmada, 125 lezbiyen ve 70 gay erkek yer alırken 195 de heteroseksüel çift yer aldı.

Araştırmacılar eşcinsel çiftler tarafından yetiştirilen çocukların ‘psikolojik ve sosyal açıdan gelişimlerinin iyi olduğunu kaydetti.

Çocukların psikolojik ve sosyal fonksiyonlarının incelenmesine ek olarak, çiftlere aile ve çocuk kavramına olan yaklaşımlarını anlamak adına ufak bir anket de verildi.

Gay ve lezbiyen çiftlerin anket sonuçlarında, heteroseksüel çiftlere kıyasla daha az problem gözüküyor olsa da, cinsel yönelim ile mutlu birliktelik arasında elle tutulur bir sonuca rastlanmadı. Göze çarpan tek kuvvetli korelasyon ise, ilişkilerinde mutsuz olan ebeveynlerin yetersizlik çekmeye eğilim gösteriyor olması.

Genel hatlar itibariyle gay ve lezbiyen çiftlerin çocukları daha az psikolojik problem belirtisi gösterirken, kız çocuklarının erkek çocuklara kıyasla daha sosyal olduğu gözlendi.

“Sonuçlar beklentilerimizin tersine çıktı. Gay babalar genel olarak diğerlerine kıyasla daha ehil, mutlu ve esnek bir aile hayatı yaşadıklarını belirtiyor.”

“Genel bir bakış sunmak gerekirse, bu (eşcinsel) çiftler ebeveynlik konusunda yetersiz ve yardıma muhtaçmış gibi bir algı yaratılıyor fakat bulgular bunun tam tersini gösteriyor.”

Benzer bir çalışma 2016 yılında da 100 lezbiyen çift ile yapılmış, fakat çocuklar arasında gözle görülür bir farklılığa rastlanmamıştı. Bu çalışmanın özetinde ise, “Veriler gösteriyor ki eşcinsel ve heteroseksüel evliliklerin ebeveynlik bağlamında çok bir farkı yok. Bireylerin cinsel yönelimleri, anne-babalık ehliyetine bir etki etmiyor.” satırları göze çarpıyordu.

Bu iki çalışma, yıllardan beri süregelen ezberleri boşa çıkartacak nitelikte gözüküyor.

Çalışma, cinsel yönelimden yola çıkarak kimsenin annelik veya babalık ehliyeti hakkında fikir sahibi olunamayacağına, dolayısı ile eşcinsel çiftlerin de anne ve baba olma haklarından mahrum bırakılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

30 Paylaşımlar
Paylaş30
Tweetle
Paylaş
Pin