Fas Bayrağı Eşliğinde Öpüşen Müslüman Gay Aktiviste Ölüm Tehditleri Yağıyor!

 Fas Bayrağı Eşliğinde Öpüşen Müslüman Gay Aktiviste Ölüm Tehditleri Yağıyor!
Digiqole ad

32 yaşındaji Wajahat Abbas Kazmi, her yıl düzenlenen İtalya Onur etkinliğinde Fas bayrağı ile vermiş olduğu poz nedeniyle ölüm tehditleri alıyor.

Aktivist ve film yapımcısı olan Kazmi, 17 yıldır İtalya’da yaşıyor ve aynı zamanda LGBT hakları organizasyonu olan Il Grande Colibri’nin kurucu ortağı. Kazmi, halkın çoğunluğunun müslüman olan ülkelerde LGBT topluluğunun yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için 2015 yılında “Allah eşitliği sever” adlı bir kampanya başlatmıştı.

“Üç yıldır hiç ölüm tehdidi ile karşılaşmadım. Şimdilerde gelen mesajlara ise bakıyorum, çoğu Fas’tan. Ayrıca ‘Allah eşitliği sever’ bayrağına da tepki gösteren bir kesim var.”

Kazmi aralarında Fransızca, İngilizce ve Arapça’nın da bulunduğu farklı dillerde 40’a yakın tehditkar mesaj aldığını söylüyor. Mesajların büyük kısmının takma isimli anonim kişilerden geldiğini de ekliyor. Bu durum, olayın yargıya intikal etmesini güçleştiriyor.

Gelen mesajlardan bir tanesi şöyle:

“Hem dinime hem ülkeme bulaşıyorsun. Tez vakitte ölmeni diliyorum. Öleceksin de. Bozuk dünya görüşünü İslam’dan uzak tut.”

“Avukatlarım konu ile alakalı çalışmaya devam ediyor. En azından yalnız olmadığımızı göstermek istiyoruz.” diyor Kazmi.

Kazmi’nin “Allah eşitliği sever” adlı kampanyası ezelden beri tartışmanın ve eleştirinin konusu. Facebook sayfasında destekleyen bir çok mesaj olduğu gibi, İslamofobiye kayan ve nefret yayan da bir çok yorum var.

“Kampanyamı destekleyen bir çok Müslüman arkadaşım var ve gözlemlediğim kadarıyla Avrupa’da yaşayan genç müslümanlar daha esnek ve daha açık bir dünya görüşüne sahip.”

“Cahilliği ve düşmanlığı İslam ile örtmeye çalışmaları çok üzücü. İslam’ı bilmeyen, çalışmayan insanlar ahkam kesmeye kalkıyor. Yanlış bir çeviri yüzünden sanıyorlar ki eşcinsellik günah ve cezası ölüm. Gerçek ise bundan çok farklı.”

Kazmi, İslamofobi ve homofobinin diyalog ile çözülebileceğine inanıyor. Pakistan’daki pozitif deneyimine atıfta bulunarak “Her ülke Iran ya da Suudi Arabistan değil.” diyor.

Yapılacak daha çok iş dururken, Kazmi ve arkadaşları bu tarz tehditlere boyun eğmeyecek gibi gözüküyor. “Önümüzdeki sene İslam ile özdeşleşmiş her milletin bayrağını dalgalandıracağız ve o coğrafyalardaki LGBT bireylerin sesi olmaya çalışacağız.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin