fbpx   .  

Sonu Mutlu Biten 15 Muhteşem Lezbiyen Filmi

Evet, bazen filmlerde karakterlerin ölmesi gerekir. Bunun filmin anlatmaya çalıştığı hikaye açısından bir anlamı vardır. Ancak lezbiyenlerle ilgili izlediğiniz bütün filmler, bir lezbiyenin ölmesini ya da kadınların onlar için olmadığına karar verip erkeklere dönmelerini içerince, işler biraz garipleşiyor. İşte bu yüzden mutlu (ya da en azından umutlu) sonlara sahip 15 lezbiyen filmini derledik.

1) I Can’t Think Straight

I Can’t Think Straight düğününü planlayan ve Londra’da yaşayan Ürdünlü Tala ile bir ilişki yaşadığı İngiliz-Hintli Leyla hakkında 2008 yapımı romantik bir film. Film 80 dakika boyunca ırk, sınıf ve cinsellik gibi konulardan bahsediyor, ama filmi asıl izlenmeye değer kılan Tala ve Leyla’nın çok tatlı aşk hikayesi ve mutlu sonları.

 

2) Life Partners

Life Partners Sasha (Leighton Meester) ve Paige’in (Gillian Jacobs) arkadaşlığını izliyor. Sasha bir lezbiyen, Paige ise heteroseksüel. Arkadaşlıkları, Paige yeni erkek arkadaşı Tim’le tanışana kadar birinci ve en önemli öncelikleri. Her ne kadar film bir lezbiyen aşk hikayesine odaklanmasa da eğlenceli bir arkadaşlık filmi. Bonus: Film şu anda Netflix’te yayında!

 

3) Nina’s Heavenly Delights

Nina’s Heavenly Delights, babasının ölmesi ve restoranının yarısını Lisa’ya bırakması sonrası Lise ile romantik bir ilişkiye başlayan Nina Shah’ı konu alan 2006 yapımı bir romantik komedi.

4) Kiss Me

Kiss Me iş ortağı Tim’le nişanlı olan Mia’yı anlatan bir İsveç draması. Babasının yeni nişanlısının kızı Frida’yla tanışınca, ikilinin arasında bir ilişki başlıyor.

5) Imagine Me & You

Imagine Me & You Rachel’ın Hector’la evlendiği gün tanıştığı Luce’yle ilişkisine odaklanan bir Alman-İngiliz romantik komedisi. Film, Rachel’ın eski kocası da dahil olmak üzere, herkese mutlu sonlar sunuyor.

6) Bound

Evet, Bound’da teknik olarak insan ölüyor. Wachowskiler imzalı bu 1996 yapımı neo-noir suç geriliminin odak noktası beş yıllık cezasını yeni bitirmiş eski bir suçlu olan Corky ve onunla yeni bir ilişkiye başlayan kapı komşusu Violet. Kötü gidebilecek her şeye rağmen, ikili mutlu sonlarını kazanıyor!

7) Show Me Love

Film, boğucu küçük bir şehirde romantik bir ilişkiye başlayan Agnes ve Elini takip eden bir İsveç yapımı.

8) Gray Matters

Gray Matters, erkek kardeşi Sam’le yaşayan ve yanlışlıkla kardeşinin karısına aşık olan Gray Baldwin’le ilgili bir 2006 yapımı romantik komedi.

9) Jenny’s Wedding

Jenny’s Wedding harika bir film mi? Açıkçası hayır. Her ne kadar Jenny’nin muhafazakâr ailesinin neden yanlış olduğunu ve aşkın her şeyden önce geldiğinin anlatan pek çok uzun konuşma olsa da Jenny ve Kitty’nin ilişkisi o kadar sığ gösteriliyor ki, bu ilişkinin bu kadar şeyin üstesinden geldiğine inanmak güç. Bununla beraber, sadece Katherine Heigl ve Alexis Bledel’in lezbiyen bir çifti canlandırdığı bir film izlemek isterseniz, buyurun!

10) The World Unseen

The World Unseen, I Can’t Think Straight’le de bilinen Shamim Sharif tarafından yazılıp ve yönetilmiş ve aynı oyuncular Lisa Ray ve Sheetal Sheth’i ekrana taşıyor. Film 1950’lerin Güney Afrikası’nda geçiyor ve baskı ortamında bir ilişkiye başlayan Amina ve Miriam’ın hikayesine odaklanıyor.

11) Saving Face

Saving Face, Alice Wu tarafından yönetilen ve Çinli Amerikalı cerrah Wilhelmina ve dansçı kız arkadaşı Vivian’a odaklanan bir romantik komedi. Filmin bitişi o kadar tatlı ve mutlu ki dans etmek isteyeceksiniz.

12) The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love, Maria Maggenti’nin yazdığı ve yönettiği 1995 yapımı bir film. Film, birbirlerinden çok farklı iki genç olan Randy Dean ve Evie Roy’u konu alıyor. Her ne kadar Randy ve Evie açık bir erişkin olarak yaşamayı ilk kez deneyimledikleri için filmin çok mutlu bir sonu olduğu söylenemezse de karakterler ölmemeyi de başarıyor.

13) Desert Hearts

Desert Hearts, Jane Rule’un 1964 tarihli romanı Desert of the Heart’tan Donna Deitch tarafından uyarlanan bir romantik Western draması. 1959’da geçen film, kolayca boşanmak için Reno, Nevada’ya giden İngiliz öğretmen Vivian Bell ve özgür ruhlu heykel traş Cay Rivers’ın aşk hikayesine odaklanıyor. Filmin umutlu bir sonu var.

14) Better Than Chocolate

Better Than Chocolate Anne Wheeler imzalı 1999 yapımı Kanada yapımı bir romantik komedi filmi. Film, Kim’le yeni bir ilişkiye başlayan ve kendi ayaklarının üstünde durmaya çalışan Maggie’yi konu ediniyor. İşler Maggie’nin lezbiyen olduğunu bilmeyen kardeşi ve annesi de onun evine taşınınca daha karmaşık bir hal alıyor.

15) Disobedience

New York’ta senelerce yaşadıktan sonra Londra’daki aşırı muhafazakar Ortodoks Yahudi cemaatine bir ziyaret planlayan fotoğrafçı Ronit (Rachel Weisz)’i konu alıyor. Ronit çocukluk arkadaşı Esti’yle (Rachel McAdams) yasak bir ilişkiye başlarken, Esti’yse toplumda saygın bir haham olan diğer çocukluk arkadaşları Dovid’le evli.

Ronit’in Londra’ya dönmesindeki temel etken Ronit’in babasının ölümü olduğu için, filmde aslında biri ölüyor. Ama en azından kuir kadınlar değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.