Sporda Homofobi: Futbol Taraftarından Çirkin Pankart!

 Sporda Homofobi: Futbol Taraftarından Çirkin Pankart!
Digiqole ad

Legia Varşova taraftarı, geçtiğimiz günlerde oynanan bir futbol maçında “İbnelerden arınmış Varşova” pankartı açtı.

Utanç verici anti-gay pankart, 1 Mart günü oynanan Legia Varşova – Miedz Legnica maçında açıldı. 

Fare Network’un haberine göre, pankart maç esnasında açıldı ve pankartta düşmanca ifadenin yanı sıra üzeri çizgiyle çizilmiş bir LGBT ibaresi yer aldı. 

Polonya Futbol Federasyonu’nun bu davranışı hala kınamamış olması da tepki topladı. 

Pankartın zamanlaması da manidardı. Varşova valisi Rafał Trzaskowski, daha iki hafta önce LGBT hakları konusuna destek verici bir açıklama yapmıştı. 

Açıklamada “Irka, dine, yaşa veya cinsel yönelime göre gerçekleştirilen nefret suçlarına tolerans göstermeyeceğim.” ifadesi de yer almıştı. 

Gelgelelim Polonya, LGBT hakları konusunda notu en düşük Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. ILGA-Europe’nin her sene yayınladığı Gökkuşağı Endeksi’ne göre Polonya bu sene 49 Avrupa ülkesi arasında 38. sırada.

Doğu Avrupa ülkesinin önünde LGBT problemleri konusunda katetmesi gereken uzun bir yol var. Mevcut durum itibariyle Polonya’da ne evlilik eşitliği ne de nefret suçlarına karşı LGBT’leri koruyan bir yasa bulunuyor. 

Ülkenin muhafazakar hükümeti LGBT kültürünü baltalamak adına elinden geleni yapıyor. 

Öyle ki, geçtiğimiz Ekim ayında ülkenin milli eğitimden sorumlu bakanı müfredattan kapsayıcılık hakkında eğitimi kaldırmış, Ağustos ayında ise savunma bakanı Mariusz Blaszczak, Poznan’daki Onur Yürüyüşünü “oğlancı geçidi” olarak adlandırmıştı.

İçişlerinden sorumlu bakan Joachim Brudziński ise geçtiğimiz Temmuz ayında gökkuşağı bayrağında ülkenin kolluk kuvvetleri logosunu kullanan LGBT’lere dava açmış, gerekçe olarak “kolluk kuvvetlerine hakaret edildiği”ni göstermişti. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin