Star Trek, Tarihindeki İlk Trans Ve Cinsiyetsiz Karakterlerini Tanıttı

 Star Trek, Tarihindeki İlk Trans Ve Cinsiyetsiz Karakterlerini Tanıttı
Digiqole ad

Star Trek, yıllarca LGBTİ+ları yeterince temsil etmediği için eleştirildi. Fakat Star Trek’in yapımcıları, bu eleştirilere serilerinde trans ve cinsiyetsiz karakterlere yer vererek karşılık verme kararı aldı. 

Star Trek: Discovery, geçtiğimiz çarşamba günü dizinin üçüncü sezonunda transseksüel ve cinsiyetsiz karakterlerin yer alacağını duyurdu. Karakterlerin tanıtılmasına ek olarak dizinin üçüncü sezonunun 15 Ekim’de yayınlanacağı bildirildi.

Kendini ikili sistemin dışında tanımlayan oyuncu Blu del Barrio, cinsiyetsiz karakteri Adira ile oyunculuğa başlamış olacak. Trans oyuncu Ian Alexander ise Gray isimli transseksüel bir karakteri canlandıracak. 

Star Trek’in proje sorumlusu ve yapımcılarından olan Michelle Paradise bir basın toplantısında,

“Star Trek, her zaman yeterince temsil edilmeyen topluluklara görünürlük sağlamayı amaçlamıştır. Çünkü insanları ırk, cinsiyet, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimiyle ayırmak, iyi bir geleceğe sahip olacağımız anlamına gelmez,” dedi.  

Del Barrio, bu tarihi rolde olacağı için ‘çok şanslı’ hissettiğini söyledi. London Academy of Music and Dramatic Art Üniversitesinde son yılındayken seçmelere katılan Del Barrio, karakterini ‘oldukça karışık’ diye tanımladı. 

The OA dizisinden tanıdığımız Alexander, uzun zaman boyunca trans ve cinsiyetsiz oyuncuların, karakterlerin ve yazarların yanında oldu. 2019 yılında yaptığı bir röportajda,

“Trans rolleri için daha fazla fırsat görüyorum. Daha fazla trans birey görüyorum,” dedi. “Film endüstrisinde her gün trans bireyler görmek muhteşem bir şey. Kameranın arkasında, önünde, yazar odasında, her yerde… Trans bireyler vardır ve her yerdedir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

39 Paylaşımlar
Paylaş39
Tweetle
Paylaş
Pin