Dünya Haberler

Suriyeli Erkek Mahkumlara İşkence: Cinsel İstismar, Kısırlaştırma ve Tecavüz!

GMag
Yazar: GMag

Yerel haber kaynaklarına göre Suriye hükümeti erkek mahkumlara işkence yöntemi olarak cinsel tacizde bulunuyor.

Suriye merkezli Hukukçular ve Doktorlar için İnsan Hakları cemiyeti (LDHR) bu hafta bir rapor yayınladı. Raporda güvenlik güçlerinin mahkumlara aşağılama, cinsel istismar, tecavüz ve kısırlaştırma gibi yollarla işkence ettiği belirtildi.

Mağdurların konu hakkında sessiz kalmak istemesi nedeniyle istatistiki bilgi çıkarmak ise bir hayli zor. Bu nedenle detaylı bir tablo paylaşılamıyor.

LDHR’nin söz konusu raporu 138 erkekle görüşerek yazdığı belirtiliyor. Erkeklerin %40’ı cinsel istismara uğradığını, %90’ı zorla çıplak bırakıldığını, birkaç tanesi ise anüslerine gardiyanlar tarafından hortum sokulduğunu söylüyor.

Mahkumların hücrelerde çıplak bir şekilde bekletildikleri, günlerce hijyenik olmayan koşullarda kalmaya zorlandıkları da belirtilen bir başka detay.

“İnsanlığınıza yabancılaştığınız bir an, bir kırılma noktası var. Tüm bu süreç boyunca, yerde yattığım bir anda ölmek bile istemedim. Hiç olmamış olmayı istedim.”

Suriye’de sekiz yıl önce başlayan iç savaşın gerginliği hala devam ediyor ve o zamandan beri gözaltına alınan 100,000 kişinin akıbeti hakkında kimsenin bir fikri yok.

Yerel haber kaynakları, sadece geçtiğimiz Kasım’dan bu yana 2,000 kişinin daha gözaltına alındığını belirtiyor.

Suriyeli psikiyatrist Jalal Nofel, Washington Post’a yaptığı durum değerlendirmesinde aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

“Bu adamlar kapalı, muhafazakar toplumlardan geliyorlar. Maruz kaldıklarından sonra erkek olarak aşağılanmış hissediyorlar.”

“Bizim çalıştığımız hastalar genelde bu durumu asla atlatamayacaklarını, unutamayacaklarına inanıyor.”

“Dumalı bir adam, hapisten çıktıktan sonra üç gün ailesiyle konuşmamış ve sonrasında hayatına son vermiş. Kimse ne olduğunu anlayamamış. Ta ki hücre arkadaşları ölümünden sonra olayı aydınlatmak için aileye konuşana kadar. İşin böyle bir boyutu da var.”

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin