Suudi Arabistan, Bazı Yapımları Kaldırması Karşılığında Netflix’in LGBTİ+ İçeriklerinin Yayınlanmasına İzin Veriyor

 Suudi Arabistan, Bazı Yapımları Kaldırması Karşılığında Netflix’in LGBTİ+ İçeriklerinin Yayınlanmasına İzin Veriyor
Digiqole ad

Her ne kadar Suudi Arabistan kuirleri içeren filmler ve diziler konusunda kabarık bir sansür geçmişine sahip olsa da popüler izleme platformu Netflix’in oldukça muhafazakâr olan ülkedeki kullanıcıları Queer Eye ve Orange is the New Black’in de içinde bulunduğu pek çok LGBTİ+ içeriğe erişebiliyor. İyi de nasıl? Özellikle de başka birçok içeriğin ne kadar kolay yasaklandığı düşünülünce. Netflix’in üst düzey bir yöneticisi duruma ışık tutacak açıklamalarda bulundu.

CNN’e verdiği bir röportajda dünya devi firmanın CEO’larından Reed Hastings sevilen kuir içerikleri platformda tutmak için başka Netflix projelerini kaldırmak durumunda kaldıklarını açıkladı. Bu yapımsa komedyen ve yazar Hasan Minhaj’nın Patriot Act’i.

‘Çok zor bir karardı,’ diyen Hastings, ’İlginç bir biçimde Netflix’te olmasa da Youtube’da bölümü tutmayı başardık,’ dedi.

‘Bu sayede Queer Eye, Sex Education ve Orange is the New Black gibi içerikleri Suudi Arabistan’da erişilebilir tutmayı başardık. Sıkıntılı bir taviz, basitçe yaklaştığımız bir şey değil. Ancak genele baktığımızda iyi bir hamle olduğunu düşünüyoruz,’ dedi.

Konu LGBTİ+ topluluğunun hakları olunca Suudi Arabistan’ın uzun ve karmaşık bir tarihi var. PinkNews’a göre Ortadoğu ülkesinde dini ahlak yasaları kuir vatandaşlara zulmetmek için kullanılıyor. Kuirleri içeren yapımlarsa sıklıkla yasaklanıyor ya da sansürleniyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin