15 Yıldır Erkek Bir Yılanla Teması Olmayan Piton Yumurtladı!

 15 Yıldır Erkek Bir Yılanla Teması Olmayan Piton Yumurtladı!
Digiqole ad

Yılan 1961 yılından beri hayvanat bahçesinde ve en az 15 yıldır erkek bir yılan görmedi.

Saint Louis Hayvanat Bahçesi’ndeki #361003 no’lu yılan, onlarca yıldır bir erkek yılanın yanına yaklaşmamasına rağmen yumurtladı.

En az 62 yaşındaki Kraliyet Pitonu bu başarısından sonra kesinlikle bir ismi hak ediyor.

Zoolojik Herpetoloji Müdürü Mark Wanner CNN’e,

‘En az 15 yıl diyoruz ama muhtemelen en az fiziksel olarak bir erkekle bir araya geleli neredeyse 30 yıl olmuştur,’ dedi.

1980’ler ve 1990’larda kafeslerinin temizlenmesi esnasında erkek ve dişi yılanlar ayı kovalara yerleştiriliyorlardı. Bir erkek pitonla en son bir araya ancak bu sırada gelmiş olabilir.

Kraliyet Pitonları spermlerini ileri dölleme için depolayabilme becerisine sahip ancak bunun belgelenen en uzun örneğinde de yılan spermleri yedi sene boyunca depolamıştı. Yılanlar aynı zamanda aseksüel olarak da üreyebiliyor.

Yılan 2009 senesinde de yumurtlamıştı fakat yumurtaların hiçbiri çatlamadı. Bu sefer üretilen yedi yumurtadan üçü yaşayabilir ve kuluçkalanmış durumda.

Genetik testler yumurtaların depolanmış spermlerle mi yoksa aseksüel olarak mı üretildiğini gösterecek. Sonuçların yaklaşık bir ay sonra, eğer yaşarlarsa yumurtaların çatlayacağı zamanda belli olması bekleniyor.

‘Eğer yaşarlarsa ve gelişmeye devam ederlerse çatlamanın iki üç hafta içinde gerçekleşmesini bekliyoruz diyen Wanner sözlerini,

‘Bu hayvanlardan bir tanesinin yumurtadan çıkmasını heyecanla bekliyoruz ancak emin olmamız mümkün değil,’ diye sonlandırdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Paylaşımlar
Paylaş32
Tweetle
Paylaş
Pin