Papa Francis LGBTİ+ Çocukları Olan Ailelere Seslendi: Tanrı Çocuklarınızı Seviyor

 Papa Francis LGBTİ+ Çocukları Olan Ailelere Seslendi: Tanrı Çocuklarınızı Seviyor
Digiqole ad

Papa Francis bu hafta Vatikan’da plansız gerçekleştirilen bir toplantıda LGBTİ+ gençlerin ailelerine mesaj verdi:

‘Tanrı çocuklarınızı olduğu gibi seviyor.’

Francis çarşamba günü, kendilerini LGBTİ+ aileleri için bir destek grubu olarak tarif eden Tenda di Gionata (Jonathan’ın Çadırı) organizasyonundan kırk kişiyle bir araya geldi. Organizasyonun lideri Mara Grassi söylenenlere göre Papa’ya ailelerin çoğunun kiliseleri tarafından dışlanmalarını detaylıca anlatan bir kitapçık sundu.

En büyük oğlu eşcinsel olan Grassi, Papa’ya belgenin adının neden ‘Talihli Ebeveynler’ olduğunu açıkladı:

İtalyan gazetesi La Repubblica’da yayınlanan konuşmada, ‘Kendimizi talihli görüyoruz çünkü çocuklarımıza baktığımız şekli değiştirmemiz gerekti,’ diyen Grassi, ‘Güzelliklerini ve Tanrı’nın sevgisini görmemizi sağlayan yeni bir bakış bulduk,’ diye devam etti.

‘Kiliseyle bir köprü kurmayı, bu sayede de kilisenin de çocuklarımıza bakışını değiştirmesini ve onları dışlamak yerine onlara tamamen kucak açmasını umuyoruz,’ diye de ekledi.

Papa Benedik’ten sonra LGBTİ+’lara karşı daha hoşgörülü ve dahil edici bir yaklaşım benimsediği için övülen Francis, Grassi’ye bir sevgi ve kucaklama ifadesiyle karşılık verdi. Söylenenlere göre Papa, ‘Kilise onları dışlamıyor çünkü onları çok seviyor,’ dedi.

Grassi daha sonra La Repubblica’ya, eşcinselliği tarihsel olarak günah olarak niteleyen bir dinde ailelerine yer bulmaya çalıştıktan sonra Francis’in sözlerini duymanın onda çok güçlü duygular uyandırdığını söyledi. Birkaç yıl önce Kuzey İtalya’da LGBTİ+‘ları destekleyen bir gece nöbetine katıldıktan sonra oğlunu olduğu gibi kabul edecek bir cemaat bulabildiklerini belirtti.

‘Senelerce, kör bir insan gibiydim,’ diyen Grassi sözlerine ‘Oğlumun eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra çok acı çektim zira kilisenin kuralları onun Tanrı’nın sevgisinden yoksun olduğunu düşünmeme sebep oldu. Kimse bana yardım etmedi,’ diye devam etti.

Toplantı, Francis’in Katolik Kilisesi’nin LGBTİ+‘lara karşı sürdüğü dogmatik gelenekleri yıkışının son örneği olarak kaydedildi. 2013’te Papa seçildikten kısa bir süre sonra, bir habercinin eşcinsel papazlarla ilgili sorusunu ‘Ben kimim de yargılayacağım?’ şeklinde cevaplamıştı. ‘LGBTİ+’ların da bundan ötürü marjinalize edilmemeleri, aksine topluma entegre olmaları gerektiğini savunmuştu’.

Francis aynı zamanda Katoliklerin yüzyıllar boyu süren ayrımcılık yüzünden LGBTİ+’lardan özür dilemeleri gerektiğini iddia etmiş ve 2018’de eşcinsel bir erkeğe ‘Tanrı seni böyle seviyor’ demiş, homofobik siyasetçileriyse Hitler’le karşılaştırmıştı.

Ama kilisede daha fazla LGBTİ+ dahiliyetine doğru giden bir yola liderlik ederken Francis bazı önemli ve ağır hatalarda da bulundu. ‘Cinsiyet teorisinden’ ahlaki ‘şeytan’ olarak bahsetmiş ve cinsiyet dönüşümünü nükleer savaş tehlikesine benzetmişti. Ancak daha sonra translar konusundaki tutumunu bulandıran Papa, Arjantin’deki trans kadınlar için bir barınak inşa eden bir rahibeye destek mektubu yazmış ve ‘Tanrı bunun karşılığını verecektir,’ demişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin