Yeni Tanışma Uygulaması Transdr, Translar İçin Tinder’a Alternatif Olmayı Hedefliyor!

 Yeni Tanışma Uygulaması Transdr, Translar İçin Tinder’a Alternatif Olmayı Hedefliyor!
Digiqole ad

Yeni bir uygulama, dijital çağda arkadaşlık kurmayı, transseksüel toplum için biraz daha kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Ancak uygulamanın geliştiricilerinin, başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sunumunun bir kısmını yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir.

Transdr, “Trans kullanıcılar için Tinder” olarak ilan edildi ve güvenilir arkadaşlıklar kurmaya yardımcı olmayı hedefliyor. Aynı zamanda, uygulamanın geliştiricileri, uzun zamandır var olan bir boşluğu, yalnızca transseksüel kullanıcılara ve trans-ilgi alanlarına odaklanmış meşru bir arkadaşlık uygulaması olarak dolduracağını umuyor.

Geçen ay başlatılan ve şu anda ücretsiz olan uygulama, Tinder ve Grindr’a benzer şekilde çalışıyor. Kullanıcılar ilgi düzeyine bağlı olarak bir profili sağa veya sola kaydırabiliyor ve her iki kullanıcı da birbirini sağa doğru kaydırırsa yani karşılıklı ilgiyi gösterirse birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Kullanıcıların tercihlerini daraltmalarına olanak veren bir arama özelliği de var.

Transdr’in kurucu ortağı Sean Kennedy, uygulamayı “ciddi ilişkiler arayan trans kişiler için yeni bir yer” olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, Transdr’ın hedefleri asil olsa da, uygulamanın pazarlamasının bir kısmı, transfobik olarak yorumlanan bir çok dile dayanıyor. Bu hikayenin ilk yayınlanmasından sonra HuffPost okuyucuları, uygulamanın Apple Store açılış sayfasında ve web sitesinde “tranny” ve “shemale” gibi çeşitli aşağılayıcı terimler içerdiğini belirttiler.

Transdr’in bir temsilcisi HuffPost’a bir e-postada bu tür kelimelerin “arama sıralamasını iyileştirmek için” kullanıldığını söyledi.

“Bu terimler SEO amaçları için kullanılmıştı, çünkü çoğu insan her gün onları arıyor. Bunu önemseyen insanları kızdırmak istemedik.”

Şirket, Apple Store açıklamasının rahatsız edici kısımlarını kaldırmayı düşünüyor, ancak Apple’ın herhangi bir değişikliği onaylaması gerektiğinden işlem biraz zaman alabilir.

İlginç bir şekilde, Transdr, önceden varolan uygulamaların trans kullanıcılarını içerecek şekilde hizmetlerini zaten genişlettiği bir zamanda çıkarıldı. Tinder 2016’da, kullanıcıların “trans”, “trans erkek”, “trans kadın” ve “kuir” gibi cinsiyet kimliklerini belirtmelerini mümkün kılan bir güncellemeyi duyurmuştu.

Daha önce eşcinsel erkekleri hedef alan Grindr’a, geçtiğimiz Kasım ayında kullanıcılara kişiselleştirilebilir cinsiyet kimliği ve zamir alanlarını sunan bir güncelleme geldi.

Bu çabalara rağmen, söz konusu uygulamaların tüm kullanıcılar için kapsayıcılığıyla ilgili sorular devam ediyor. Geçtiğimiz ay, Oregon’daki transseksüel bir kadının, “operasyon geçirmemiş trans kadın” olduğunu belirttikten sonra profilinin “hizmet koşullarını ihlal ettiği” gerekçesiyle uygulamadan kaldırıldığını iddia eden Tinder aleyhinde dava açtığı bildirildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Paylaşımlar
Paylaş13
Tweetle
Paylaş
Pin