Gıda ve İlaç Kurumu Onaylı Üç Yeni Kombine İlaç İçin Detaylar Ortaya Çıktı!

 Gıda ve İlaç Kurumu Onaylı Üç Yeni Kombine İlaç İçin Detaylar Ortaya Çıktı!
Digiqole ad

Üç sabit doz kombinasyonlu antiretroviral ilaçlarla ilgili detaylara sahip bilgi formları, AIDSinfo’nun 19 Nisan tarihli bir haberinde yayınlandı. Bu formda, genel HIV tedavi kılavuzları ve bir infografi ile ilgili güncel bilgiler de yayınlandı.

Üç yeni kombinasyon ilaçlar şunlar:

  • Cimduo (lamivudin / tenofovir disoproksil fumarat),
  • Symfi (efavirenz / lamivudin / tenofovir disoproksil fumarat),
  • Symfi Lo (efavirenz / lamivudin / tenofovir disoproksil fumarat).

İki ilaç, Symfi ve Symfi Lo, bir tedavi planı seçerken tam ilaç rejimleri olarak işlev görüyor. Ancak Cimduo, diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılıyor.

Bilgi formu ayrıca, hepatit B ile birlikte enfekte olmuş kişilerde ortaya çıkabilecek ilaç etkileşimleri ve komplikasyonları hakkında bilgi içeriyor.

Yeni ilaçların ikisi, efavirenz içeren Symfi ve Symfi Lo, olağandışı yan etkilerinden dolayı önemlidir.

Bilgi formunda bu iki ilaçla ilgili şu açıklama yer alıyor;

“Zihinsel sağlık sorunlarına işaret eden aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınıza başvurun: Gerçek olmayan şeyleri duymak veya görmek gibi.”

Efavirenz alırken gerçek ve olası yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Bireyler genellikle her üç günde bir berrak rüya ve halüsinasyon arasında bir şeyler yaşarlar. Bir çalışma, efavirenz’in tüm olağan dışı etkilerini bozuyor. Her ne kadar yan etkiler herkes için aynı sıklıkta ve yoğunlukta olmasa da; kabuslara, depresyona ve kaygıya eğilimli olanlar için ciddi olarak düşünülmelidir. Ruhsal sorunlara eğilimli olanlar için doktorlar genellikle efavirenz içermeyen tedavi yollarını önerirler.

Symfi ve Symfi Lo’daki bazı maddeler hormon bazlı doğum kontrolü ile reaksiyona girer, ancak HIV tedavisi sırasında belirli doğum kontrol formlarını almanın yolları vardır. Bu detayların çoğu bilgi formu detaylarında ele alınıyor.

“HIV ve Çocuklar” ve Ergenler, “HIV ve Kadınlar”, “HIV ve Eşcinsel ve Biseksüel Erkekler”, “HIV ve Yaşlı Yetişkinler”, “HIV ve Uyuşturucu ve Alkol Kullanıcıları” için raporlar da güncellendi. Bilgi formunun her sayfasında HIV ile yaşamakta olan insanlara yardımcı olacak bir özet ana noktaları bulunmaktadır. HIV ile yaşayan insanların uyuşturucu ve alkolün genel prognozunuzu ve yaşam sürenizi nasıl etkilediğinin anlaşılması önemlidir. Bilgi formlarına İspanyolca olarak ulaşabilmek de mümkün.

İlginç bir şekilde, haber bülteni, antiretrovirallerin en kaba biçimlerinin ortaya çıktığı 1987’ye kadar giden tüm antiretroviral ilaçların tarihini gösteren, bir infografik bağlantıyı içeriyor. 1995 yılında, proteaz inhibitörlerinin ilk kez tanıtıldığı ve tıp biliminin HIV’i kontrol etmede, çoğu zaman diğer ilaçlarla birlikte, çok daha iyi sonuçlarla bir sıçrama yaptığı bir yıl olmuştur.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Paylaşımlar
Paylaş14
Tweetle
Paylaş
Pin