Tanzanya’da 10 Erkek Heteroseksüelliklerini Kanıtlamak İçin Anal Muayeneye Zorlandı!

 Tanzanya’da 10 Erkek Heteroseksüelliklerini Kanıtlamak İçin Anal Muayeneye Zorlandı!
Digiqole ad

Tanzanyalı yetkililer, vatandaşların ihbarı üzerine 10 erkeği eşcinsel oldukları şüphesiyle tutukladı. Erkekler, heteroseksüel olduklarını kanıtlamak için anal muayeneye zorlandı.

3 Kasım’da Pongwe Sahili’ne yapılan bir baskın ile tutuklanan erkekler, hala polisin kontrolü altında tutuluyor. 

Uluslararası Af Örgütü Batı Afrika yöneticisi Seif Magango: “Yönetimin ‘kanıtlama’ yöntemi olan anal muayenenin önüne geçilmeli. Bu erkeklerin derhal salınması gerekiyor.”

Tanzanya yasalarına göre eşcinsellik ülkede yasak ve cezası üç yıldan başlıyor. Kamerun, Mısır, Lübnan, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Zambia ve Tanzanya, anal muayene ile eşcinsellik tespiti yapılabileceğini düşünen yönetimlere sahip yegane ülkeler. 

Eşcinselliği kanıtlamakla uzaktan yakından alakası olmayan yöntem, maruz bırakılan kişiyi aşağılamaktan başka bir amaca hizmet etmiyor. Uygulanan ülkelerde kişi bu yöntemi reddederse, mahkemede “suçunu kabul etmiş” olarak muamele görüyor.

Anal muayenede doktorlar anüsü zorla muayene ediyor ve “genişlik”, yırtık, lezyon, kızarıklık veya sperm kalıntısı arıyor. Doktorların süreci fotoğraflamaya yetkisi bulunuyor.

35 uluslararası adli tıp uzmanının yer aldığı IFEG daha önce bu muayenenin işe yaramadığını belirtmiş, çeşitli sağlık durumlarının anal bölgede deformasyon yaratabileceğini söylemişti. Zorla yapılan muayenelerin ise yıllar boyu iz bırakabileceği eklenmişti. 

2017’nin Nisan ayına kadar bu yöntemi uygulayan ülkeler arasında bulunan Tunus, insan haklarına aykırı olduğuna kanaat getirip uygulamayı sonlandırmıştı. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Paylaşımlar
Paylaş18
Tweetle
Paylaş
Pin