Tarihi Dava, AB’deki Bütün Eşcinsellerin Haklarını Güvence Altına Alabilir

 Tarihi Dava, AB’deki Bütün Eşcinsellerin Haklarını Güvence Altına Alabilir
Digiqole ad

Romanyalı bir adamın yasal savaşı, AB’deki tüm eşcinseller için yeni ve çok kapsamlı hakların güvence altına alınmasını sağlayabilir.

Adrian Coman

Avrupa Adalet Divanı, şu sıralar, 2010’da Belçika’da, Amerikalı partneri Claibourn Robert Hamilton’la evlenen Romanyalı Adrian Coman’ın davasına bakıyor. 

Bir AB ülkesindeki yasal evliliklerine rağmen Romanya, eşcinsel evliliğe izin vermediği için, aktivistin eşine oturma ve çalışma izni vermekte direniyor.

Ancak Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği Temel Haklar Tüzüğü’nün dolaşım hakkı hakkındaki hükümlerin, eşcinsel çiftlere bu hakları verip vermediğini inceleyecek.

Robert Hamilton ve Adrian Coman

Dava, Romanya’dan daha uzakları etkileyerek eşcinsel evliliğe izin vermeyen pek çok Avrupa ülkesi için emsal teşkil edebilir.

13 AB üyesi ülke, eşcinsel evliliğe yasal zemin kazandırmışken birkaç tanesi de ‘resmi birliktelik’e izin veriyor.

Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Slovenya, Polonya, Litvanya ve Letonya eşcinsel evliliğe izin vermeyen devletler arasında bulunuyor.

Avrupa Adalet Divanı, ‘eş’ kelimesinin Coman’ın durumundaki ‘eşcinsel eş’leri de kapsayıp kapsamadığına bakacak.

Coman’ın başvurusu başarılı olursa; bu hüküm, tüm AB ülkelerinin, heteroseksüel çiftlerde olduğu gibi, başka yerde evlenen eşcinsel çiftlerin yasal haklarını tanımasını ve eşlere oturma izni vermesini zorunlu kılacak. 

“Bu Avrupa Adalet Divanı’na ‘eş’ kelimesinin ‘aynı cinsiyet eş’leri kapsayıp kapsamadığının ilk defa soruluşu.”

Hüküm, Romanya’da tartışmaya sebep olabilir. Ülkede ABD’li ateşli dindarlar eşcinsel evliliği yasaklayan bir yasayı henüz geçirdi.

Ülke, eşcinsel evliliğin anayasaca yasaklanıp, yasadışı yapılıp yapılmayacağına karar verecek bir referanduma doğru ilerliyor.

Eşcinsel karşıtı ABD’li hararetli dindarlar referandumu dayatmak için işbirliği yapıyor.

Kentucky’li katip Kim Davis, anti-LGBT aşırı sağcı Hristiyan nefret grubu Liberty Counsel ile birlikte Romanya’ya seyahat etti. 

Doğu Avrupa ülkesindeki eşcinsel evliliğin yasaklanmasındaki dahliyle gurur duyan grup, takipçilerine bir mesaj yayınladı.

“Liberty Counsel; ülkelerinde, evliliğin, bir erkek ve bir kadın arasında yapılan, temel ve en önemli kurum olduğunun altını, anayasalarında yapacakları bir referandumla altını çizmeye çalışan Romanyalılar’a yardım ediyor. Romanya Anayasa Mahkemesi, 20 milyonluk ülkede 3 milyon vatandaşın imza attığı çağrıyı dikkate alarak bir referandum kararı aldı. Liberty Counsel bilirkişi olarak evliliğin doğası hakkında bilgi verirken Soros destekli, hükümet dışı birçok grup da Romanya’ya ulusal birliklerini terk edip, aile kavramına anlam vermeyi AB’ye bırakmaları konusunda savlar öne sürdü. Romanya’daki ulusal tartışma devam ederken LC Başkan Yardımcısı ve aslen Romanyalı olan Horatio Mihet, Romanya’ya gidip milletvekilleri, avukatlar, hakimler, öğrenciler ve diğer sivil toplum liderleri ile görüştü ve basit bir mesaj paylaştı: Evlilik korumaya değerdir. Mihet, aynı zamanda LGBT ajanlarının, Hristiyan ve muhafazakar seslerin ötekileştirilmesi gibi taktikler kullandığı konusunda bilgilendirmeler yaptı.”

ABD’deki Liberty Counsel’da Başkan Yardımcılığı yapan Mihet de konu hakkında şunları söyledi:

“Romanya’daki ‘aile yanlısı’ hareket; nesilleri, siyasi görüşleri ve mezhepleri birleştiriyor ve Batı Avrupa’nın ‘sözde aydınlanmış ilerici’liğine karşı durarak Romanya’nın bağımsızlığını geri kazanmasına yol açıyor. 1989’daki Noel Devrimi’ne katılan biri olarak, Romanya’nın özgürlüğü için ödenen bedelin ağır olduğunu ve bu özgürlüğün kolay kolay kaybedilmeyeceğini biliyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin