fbpx   .  

Tarihi Oylamadan Sonra Şili Eşcinsel Evliliği Yasallaştırmaya Çok Yakın

Şili kongresinin alt meclisi, eşcinsel birliktelikleri onayladı ve Güney Amerika ülkesi, evlilik eşitliğine bir adım daha yaklaştı.

 

Şili, 2015 yılında eşcinsel çiftler için “hemcins birlikteliklerini” yasallaştırdı, ancak bu hareket onlara karşı cinsten evli çiftlerin sahip olduğu tüm hakları, özellikle de çocukların ebeveynliği ve evlat edinme hakkını vermedi.

 

Şili’nin ilk kadın lideri olan eski cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, 2017’de Evlilik Eşitliği Yasası’nı tanıttı ve ülkenin üst meclisi tarafından onaylandı, ancak son dört yıldır kongreden geçemedi.

Bu yıl, Şili’nin mevcut cumhurbaşkanı Sebastián Piñera, tasarıyı hızlandırmayı planladığını açıkladı ve şunları söyledi:

“Sevme ve sevilen biriyle bir aile kurma özgürlüğü de dahil olmak üzere özgürlüğün değerini derinleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bütün insanlara bu özgürlüğü ve saygınlığı garanti etmenin zamanı geldi. Bence ülkemizde eşcinsel evliliğin zamanı geldi.”

Reuters’e göre, son olarak, 23 Kasım Salı günü, Şili’nin alt meclisi olan vekiller meclisi, eşcinsel evlilik tasarısını 97’ye karşı 35 oyla onayladı.

Temsilciler meclisi, cinsiyetten bağımsız bir dil eklemek de dahil olmak üzere tasarıda bazı düzenlemeler yaptı, bu nedenle şimdi Piñera’nın masasına gitmeden önce üst meclis tarafından yeniden onaylanması gerekecek.

İmzalandıktan sonra 90 gün içinde yasalaşacak.

Şili hükümet sözcüsü Jaime Bellolio Avaria, oylamanın ardından Twitter’da şunları yazdı: “Şili ilerliyor! Bugün Evlilik Eşitliği Yasası (alt mecliste) onaylandı ve yasa olmaya giderek yaklaşıyor.

“Kimi sevdiğinizin veya kendinizi nasıl tanımladığınızın önemli olmadığı daha adil bir ülke isteyenler için bir başarı!”

LGBTİ+ hakları örgütü MOVILH’den Javiera Zúñiga, yaptığı açıklamada oylamayı “kutladı” ve “son aşamada olduklarına tamamen inandığını” ekledi.

Zúñiga şöyle devam etti: “Özellikle mutluyuz çünkü mecliste sunduğumuz ebeveynlik ve eşcinsel evlat edinme konusundaki tüm tasarılar büyük bir çoğunluk tarafından onaylandı.

“30 yıllık bir mücadeleden bahsediyoruz, ancak aynı cinsiyetten çiftlerin ve kuir ailelerin maruz kaldığı adaletsizliklere ve eşitsizliklere son verecek günleri sayılı, yüzyıllarca süren ayrımcılıktan bahsediyoruz.”

Çoğunluğu Katolik olan Şili, genellikle sosyal olarak muhafazakar olarak görülse de, son yıllarda eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasına yönelik halk desteği artıyor.

Bu yılın başlarında Plaza Pública Cadem tarafından yürütülen bir anket, Şilililerin yüzde 74’ünün aynı cinsiyetten çiftlerin evlenebilmesini desteklediğini ve yüzde 65’inin evlat edinme hakkına sahip olan eşcinsel çiftleri desteklediğini ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.