Televizyonda LGBT Görünürlüğü, Son 22 Senenin En Yüksek Ortalamasında!

 Televizyonda LGBT Görünürlüğü, Son 22 Senenin En Yüksek Ortalamasında!
Digiqole ad

GLAAD LGBT bireylerinin temsilinin arttığını fakat çeşitliliğin hala bir problem olduğunu söylüyor.

GLAAD’nin yeni raporu televizyondaki ikili cinsiyet dışındaki ve aseksüel karakterlerin sayısını ortaya çıkardı. Rapor 2017-2018 yılında kablolu ve uydu televizyonda yayınlanan programlardaki LGBT bireylerin sıklığını gözlemliyor.

Önümüzdeki sene televizyon karakterlerinin %6.4’ünün LGBT birey olması bekleniyor. Bu, şu ana kadar görülen en yüksek rakam. 

Kablolu televizyonda ve internet yayıncılığında 17 tane ana ve yan trans karakter olacak. Bunlardan dördü ikili cinsiyetin dışında olacaklar. İkili cinsiyet dışı kişiler ilk defa bu sene televizyonda görülüyorlar. 

GLAAD, medyadaki LGBT görünürlüğünü son yirmi iki senedir takip ediyor.

Organizasyon aynı zamanda televizyondaki ilk aseksüelleri gördü. Shadowhunters dizisi karakteri Raphael aseksüel. BoJack Horseman da Todd karakterinin aseksüel olduğunu açıkladı.

Shadowhunters dizisinde Raphael karakterini, David Castro canlandırıyor.

GLAAD’nin CEO’su Sarah Kate Ellis, “Amerikan kültürünün ve hükümetinin LGBT bireyleri kabul edişi geriye gitse de, televizyon aksine ilerliyor. LGBT bireylerin temsil edilmesi şu an çok daha önemli. Trump hükümeti LGBT bireyleri silmeye çalışırken televizyonda değişik kökenlerden gelen LGBT bireyleri görmek bununla savaşmak demek. LGBT bireylerin hikayeleri duyuluyor ve LGBT hakları için destek sağlıyor,” diyor.

“Sadece ekranda olmak yeterli değil.”

Geçen seneden beri biseksüel karakterlerde düşüş yaşandı. Biseksüel karakterler LGBT karakterlerin %28’ini oluşturmakta. Bunların çoğu kadınlar. 18 tane biseksüel erkek var.

LGBT görünürlüğü artsa da etnik köken ve ırk çeşitliliği hala bir problem.

Uydu, kablolu ve internet kanallarının hepsindeki LGBT karakterleri beyaz. İnternet üzerinden yayınlanan dizilerdeki 70 LGBT karakterin %77’si beyaz. GLAAD araştırmacılarından Megan Townsend, “Konu televizyonda LGBT görünürlüğü olunca bu sayılar işin küçük kısmı. Sadece ekranda olmak yeterli değil. LGBT karakterlerin sayıları arttığı için mutluyuz fakat bu karakterlerin hikayede nasıl yer aldıkları ve kimin hikayesinin anlatıldığı önemli noktalar. Yapılacak çok iş var, dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

60 Paylaşımlar
Paylaş60
Tweetle
Paylaş
Pin