fbpx   .  

The Great North’un Eşcinsel Öpücüğü Animasyon Tarihine Geçti

Bob’s Burgers’ın yaratıcılarından gelen The Great North, FOX’un son derece ilginç Alaskalı bir aile olan Tobinlerin maskaralıklarını takip eden son animasyon dizisi.

Oyuncu kadrosu, Nick Offerman, Jenny Slate, Will Forte, Aparna Nancherla, Dulcé Sloan, Megan Mullally ve hatta şarkıcı-söz yazarı Alanis Morissette gibi yıldızlarla dolu. 

Paul Rust, cinselliği hiçbir zaman tartışma konusu olmayan ergen ağabey Ham Tobin’i canlandırıyor. Normalde televizyonda gördüğümüz genç LGBTİ+ karakterlerle ilgili birçok açılma olay örgüsünü düşününce bu, rahatlatıcı bir değişiklik. 

 

Dizide açık bir eşcinsel yazar olan Charlie Kelly, “Pek çok televizyon yapımının karakterlerdeki kuirliği bir drama veya duygusal gerilim kaynağı olarak ele aldığını hissediyorum ve durumun böyle olmadığı bir şey üzerinde çalışmak gerçekten heyecan verici,” dedi.  

PRIDE, yazarla Ham ve kız kardeşi Judy’nin aynı çocuğa aşık olduğu, kasabanın çok gay tarihinin açığa çıktığı ve biricik Leslie Jordan’ın konuk oyuncu olduğu 6. bölüm “Pride & Prejudance Adventure” hakkında sohbet etti.

Ham çok sevimli bir karakter. Nasıl bir araya geldi? 

Charlie Kelly: Ham çok sevimli bir karakter, katılıyorum! Yazarlar buluşmadan çok önce vardı ve patronlarım Wendy ve Lizzie Molyneux tarafından, pilot için beyin fırtınası yapmaya başladıklarında geliştirildi! 

Şovda çalışmak için buluştuğumda, pilotun erken bir versiyonunu izlemem gerekiyordu ve bu süper gelişmiş, temellenmiş eşcinsel bir gencin yayın animasyonunda var olabileceğine şaşırdığımı hatırlıyorum. Kesinlikle parçası olmak istediğim bir şeydi! 

Dizi, Ham’ın eşcinsel oluşunu çok tatlı olduğunu düşündüğüm bir rahatlıkla ele alıyor. Neden hepiniz cinselliğinin büyük bir açılım yerine normal olması için bu seçimi yaptınız? 

Tobin Ailesi televizyonda en büyük çizgi film kalplerine sahip ve bu yüzden Ham’in eşcinselliğinden etkilenmemeleri ve dolayısıyla şovun Ham’ın eşcinselliğini sıradan ve sadece onun kimliğinin bir parçası olarak ele alması bana her zaman doğal geldi. Pek çok dizi karakterlerdeki kuirliği bir drama veya duygusal gerilim kaynağı olarak gördüğünü hissediyorum ve öyle olmayan bir şey üzerinde çalışmak gerçekten heyecan verici.

Tarihten iki kadının yaşlılıklarında ev arkadaşı olduklarını söylediklerinde, hemen aklıma gelen “ah onlar gayler” oldu. Bu yüzden Thomas Wintersbone’un karakteri hepsini geride bıraktığında, bunun çok komik olduğunu ve aynı zamanda çok yaygın bir tarih revizyonu olduğunu düşündüm. Bu hikaye nasıl bir araya geldi? 

Yetiştiğim küçük kasabada karşılaştıklarım da dahil olmak üzere, kuirlikle ilgili pek çok olumsuz duygu, inançları miras alan ve sonra onları asla sorgulamayan insanlardan kaynaklanıyor. Bence çoğu insan, inandıkları şeye gerçekten bakarlarsa, sonunda empatiyi seçecekler. Çok az insan kuir insanlardan nefret etmek ister, buna inanıyorum. Gerçekten çok eğleniyoruz, gittiğimiz her yerde mülk değerini artırıyoruz ve genel olarak heteroseksüel meslektaşlarımızdan daha iyi olabilir miyiz? Hala bilimi görmeyi bekliyorum. 

Her neyse, miras kalan inançlar hakkındaki bu düşünme, beni Thomas hakkındaki kasaba efsanesi fikrine ve onun Ruby ile nesillerdir aktarılan ama hiçbir zaman gerçekten incelenmemiş olan “destansı romantizmi” fikrine götürdü. Ayrıca bir okul dans bölümü yapmak istediğimi de biliyordum. Rahmetli arkadaşım Leah Andrew’un elbiselerini 8. sınıf dansına kadar giydiğim bir geceden tüm bu komik anılarım var. Açıkçası zorbalığa uğradım, ama aynı zamanda kuir olan ve benden birkaç yaş büyük olan Leah, deneyimi travmatize etmektense daha komik ve aptalca olarak yeniden çerçevelendirmeme yardımcı oldu. Bu benim için çok büyük bir deneyimdi. Asla senaryonun, hikayenin veya başka bir şeyin bir parçası olmadı, daha çok anlattığımız hikayede neyin komik olduğunu düşünmeme yardımcı olan bir duygu. Her neyse, birlikte çalıştığım süper yetenekli yazarların yardımıyla oradan gelişti!

Leslie Jordan nasıl dahil oldu? Senaryoya ilk okuduğunda nasıl tepki verdi? 

İlk okuduğunda ne düşündüğünü bilmiyorum. Wendy ve Lizzie bana Thomas Wintersbone’u kimin seslendirebileceğini sorduğunda ve Leslie’den bahsettiğimde oldu. Yazdığım son şovda rol almıştı ve arkadaş kaldık ve bu tarihi, gizli oduncuyu seslendirmek için doğru hissettiği komik çekiciliğiyle ilgili bir şeyler vardı. Patronlarım fikri beğendi, biz de oradan gittik! 

Ham ve Crispin arasındaki öpücük, televizyon kanalı için büyük bir ilk. Bu senin için ne ifade ediyor? 

Ham’in bir animasyon şovunun ilk eşcinsel ana karakteri olabileceğini düşünüyorum, ama aynı zamanda ne biliyorum? Ayrıca Ham ve Crispin arasındaki öpücük, gerçek bir eşcinsel öpücüğü açısından primetime animasyon için bir ilk olabilir mi?

Bence TV’de odak noktasının utanç, zorbalık, hastalık ya da aile kavgası değil romantizm olduğu eşcinsel aşk hikayelerinin olması önemli. Kuir karakterler için olumlu sonuçlar göstermek önemlidir. Ayrıca, Ham’ın eşcinselliği The Great North’da asla can alıcı nokta değil. Önemli! Umarım bunu TV’de yayınlamak kuir insanlara, özellikle de genç kuir insanlara yardımcı olur. Umarım eşcinsel olmayı heyecan verici, mutlu ve eğlenceli gösterir ki bu böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.