fbpx   .  

Tiktok, Lezbiyenler İçin Yeni Tinder Niteliğinde!

Tiktok, kendini istediği gibi ifade edebilen gençlerin ve Girl in Red gibi Indie müzisyenlerinin ortak duyguları paylaştığı bir platform. Diğer birçok uygulama gibi TikTok’un da kendine ait influencerları, grupları, esprileri ve dramaları bulunuyor. Ayrıca uygulama, kadınların diğer kadınlara olan ilgilerini keşfettiği, sorular sorduğu, kucak açtığı, arkadaş edindiği, dayanıştığı ve hatta aradığı aşkı bulabildiği bir topluluk merkezi.

Sosyal medyada bulunan birçok uygulama gibi TikTok’ta dünya çapından birçok LGBTİ+ bireyini birbirine bağlıyor. Bu durum, özellikle de karantina sürecinde zirve noktasına ulaştı. Sensor Tower isimli pazar araştırma firmasının edindiği bilgilere göre, 1 Mart ve 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında yaklaşık olarak 338 milyon yeni kullanıcı, TikTok’u, App Store ya da Google Play’den indirdi.

 

TikTok arkadaşıyla geçtiğimiz günlerde buluşan, Teksas’ta yaşayan 20 yaşındaki Rachael Thompson, “Birçok heteroseksüel arkadaşım, ‘Gerçek hayattan insanlarla neden tanışmıyorsun?’ diye soruyor. Eşcinsel olmanın bazen zor olduğunu ve yeni insanlarla tanışmanın tedirgin edici olabildiğini fark etmiyorlar,” dedi.

 

Ayrıca Ad Age’in 2019’un ekim ayında yayınladığı belgelere göre, TikTok kullanıcılarının %69’luk kısmı, 16 ve 24 yaşlarında. Bu yüzden birçok kullanıcı bazı belirli uygulamalara (konum bazlı) kaydolamıyor ve barlara (özellikle lezbiyenler için yapılmış) gidemiyor. Bütün bunlara ek olarak hala birçok eşcinsel yönelimlerini ya keşfedemiyor, keşfetse de açılamıyor. TikTok ise bu gençlere kendilerini keşfedebilecekleri bir platform sunuyor. Böylesine kabul edici bir çevre, gençlerin daha rahat olmalarına ve istedikleri soruları sorabilmelerine fırsat tanıyor.

Olivia Boardman isimli, karantina sürecinde kız arkadaşıyla TikTok’tan tanışan 20 yaşındaki bir kullanıcı,

“Hiç kimse açılması için zorlanmamalıdır. Birine eşcinsel olup olmadığını sormak kişiyi zora sokar.” Diyor.

Twitter ya da Instagram’ın aksine, TikTok’ta, kullanıcılarının kullanabileceği “For You” sayfası bulunuyor. Burada kullanıcılar takip ettiği kişilerle alakalı videoları görebiliyor. Ayrıca bu kısım, lezbiyen kullanıcılar için istediği türden videoları gösterebilmektedir.

TikTok’ta Ms. Blanchard gibi influencerlar, Lezbiyen TikTok Dünyası’nı yönetiyor. Blanchard geçtiğimiz ekim ayında uygulamaya katılmış olsa da şu anda tam 1.6 milyon takipçisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.