TikTok ve Reddit “Süper Hetero” Söylemini Yasaklayarak, Trendi Başlatan Kişiyi Platformlarından Banladı!

 TikTok ve Reddit “Süper Hetero” Söylemini Yasaklayarak, Trendi Başlatan Kişiyi Platformlarından Banladı!
Digiqole ad

Geçen hafta, insanların translarla çıkmayı reddettikleri için kendilerini “süper hetero” ilan ettikleri bir geyik, Reddit ve 4chan gibi siteler tarafından alınmadan önce TikTok’ta yayınlandı. Ancak aşırı sağ ve neo-Nazi gruplarla olası bağlantılar ortaya çıktıktan sonra, platformlar viral trendi çökertiyor.

Perşembe günü, Reddit ve TikTok superstraight’ın fişini çekti ve şu an sayfaya yapılan bir ziyaret, sayfanın “marjinalleştirilmiş veya savunmasız bir gruba karşı nefreti teşvik ettiği için yasaklandığı” uyarısını ekrana getiriyor. Reddit moderatörlerinden bir mesaj, “Topluluk, orijinal hiciv amacına aykırı olan ve politikalarımızı ihlal eden nefret dolu içerikle giderek daha dışlayıcı hale geldi” iddiasında bulundu. 

TikTok da bu gönderileri hedef alıyor, #SuperStraight etiketini bloke ediyor ve yaratıcısı Kyle Royce’u platformdan men ediyor. İngiltere’deki LGBTİ+ sitesi PinkNews’e yaptığı açıklamada şirketin bir temsilcisi “topluluk kuralları, nefret söylemine veya nefret dolu ideolojilere tolerans göstermediğimizi açıkça ortaya koyuyor” dedi. 

Sözcü, “Sorunlar dikkatimize sunulduğunda harekete geçeceğiz,” diye de ekledi.

Royce, 21 Şubat’ta trans kadınlarla çıkmayı istemediği için transfobik olarak adlandırılmaktan bıktığı için “yeni bir cinsellik yarattığını” söyledi. “Şimdi, süper heteroyum,” diye devam etti. “Ben sadece karşı cinsle, kadın doğmuş kadınlarla çıkıyorum. Yani şu anda transfobik olduğumu söyleyemezsiniz çünkü bu sadece benim cinselliğim. ” 

Başlangıcını takiben, bu eğilime katılanlar, “cinsel yönelim” ve “flört tercihi” dedikleri şeyi meşrulaştırmak için LGBTİ+ savunuculuğunun dilini giderek daha fazla kullandılar. Insider’a göre, 4chan tartışma panoları kuir ve transları bölme niyetleri konusunda açıktı. Çevrimiçi haber yayını tarafından platformdan alıntılanan birçok gönderi, eğilimin LGBTİ+ topluluğu içinde “huzursuzluk yaratmak’ için “solun kendilerine karşı taktiklerini kullanmakla, süper heteroları kabul etmedikleri için bağnazlar olarak adlandırmakla” ilgili olduğunu açıkça belirtiyor.

5 Mart’ta atılan bir tweet bu bağlantıyı açıkça ortaya koydu. “Süper Hetero” olarak tanımlanan bir Twitter kullanıcısı, “şu anda LGBTİ+‘ın bir parçası olduklarını” ve ortaya çıkan bu azınlığın LGBTİ+ kişilerden tersine ayrımcılığa tabi olduğunu öne sürdü. 

Kullanıcı, “Bu, trans kadınlara/erkeklere ilgi duymuyorsanız heteroseksüel olmadığınızı söyleyen bir insan akını nedeniyle yapıldı” dedi. 

Neredeyse mümkün olan her şekilde son derece kusurlu olsa da, fikir, Süper Hetero adlı sayfanın birkaç gün içinde 30.000’den fazla üyeyi çekmesiyle Reddit’te hızla yükseldi. O zamandan beri kapatılan sayfa kendisini “Cinselliklerini/Cinsiyetlerini/Dinlerini” Süper Hetero “Olarak Gören Ezilen Erkekler ve Kadınlar İçin Bir Topluluk” olarak tanımladı.

Ancak eğilimin yardımcıları, marjinal gruplarla alay etmek için baskı dilini benimsemeye çalışırken, gerçek şu ki, translar flört ederken inanılmaz miktarda ayrımcılık ve şiddet tehditleriyle karşı karşıya. 2018’de yapılan bir araştırma, cis insanların çoğunun bir trans kişiyle çıkmayı hiç düşünmediğini ortaya koydu. Heteroseksüel katılımcıların neredeyse tamamı, transları potansiyel partner listesinden çıkaracaklarını söylediler; heteroseksüel kadınların sadece % 1,8’i ve heteroseksüel erkeklerin % 3,3’ü binary bir transla çıkmaya istekli. 

Cis ve kuir katılımcılar bile translarla çıkma fikrine açık değildi. Eşcinsel erkeklerin yalnızca % 11,5’i ve lezbiyenlerin % 29’u potansiyel flört havuzlarına transseksüelleri dahil etmeye açık olacaklarını söyledi. 

Trans gençler, flört uygulamalarında transfobi ve yakın partner istismarı gibi benzersiz zorlukları da bildiriyorlar.

“Süper hetero” hareketin üyeleri, “tercihlerini” sorun olarak eleştirenleri “süperfoblar” olarak adlandırmaya çalıştılar. Ancak bu eğilim, nefret dolu söylemleri yayınlamaktan fazlasını yaptı. Insider’a göre, destekçileri, platformdan kaldırılmadan önce 7.000 dolar kazandıran bir GoFundMe’de trans-dışlayıcı kadın sığınağı Vancouver Rape Relief için para topladı. Bu arada, bir 4chan kullanıcısı, Nazilerin siyasi gücünün logosu olan SS Bolts’u içeren “süper hetero gurur” bayrağı tasarladı. 

İskoç aktör David Paisley Cumartesi bir tweetinde “Bu Google’da 5 dakika sürdü” dedi. “Nazizm ile ilişki kurmanızı sağlamak için 4Chan’ın aşırı sağcı bir trol kampanyası.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin