TikTok’tan Açıklama: Eşcinsel Dönüşüm Terapisi ve Bütün Anti LGBTİ+ İçeriklerini Kaldırıyoruz!

 TikTok’tan Açıklama: Eşcinsel Dönüşüm Terapisi ve Bütün Anti LGBTİ+ İçeriklerini Kaldırıyoruz!
Digiqole ad

800 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan uygulama LGBTİ+’lar için incitici olabilecek bütün içerikleri kaldırmaya çalıştıklarını söyledi. 

TikTok dönüşüm terapisini teşvik edenler de dahil olmak üzere bütün LGBTİ+ karşıtı içerikleri kaldırdıklarını söyledi.

Duyuru Instagram’ın Haziran ayında benzer bir hamle yapmasının ardından geldi. 

Dönüşüm terapisi genellikle para karşılığında bir kişinin cinsel yönelimini ya da cinsel kimliğini değiştirdiği iddia edilen birtakım tehlikeli ve kabul görmeyen pratiklere verilen isim. 

Aynı güncellemede şirket aynı zamanda ırkçı ve anti-semitik içerikle nasıl mücadele ettiklerini de anlattı.

Açıklamanın bir başka yerinde TikTok ‘LGBTİ+’lar, siyahlar, Yahudiler, Romanlar ya da etnik azınlık gruplar gibi dezavantajlı topluluklardan biri, bir kelimeyi bir güçlenme terimi olarak kullanırsa, uygulama birimlerimizin bağlamı anlamalarını ve içeriği yanlışlıkla kaldırmamalarını bekliyoruz. Öte yandan, eğer bir küfür nefret dolu bir biçimde kullanılıyorsa, TikTok’ta yeri yok. Uygulama birimlerimizi bu hayati ayrımlar konusunda eğitmeye devam ediyoruz ve bunu toplumumuz için doğru yapmaya çabalıyoruz,’ dedi.  

‘Lezbiyen, gay ya da trans olmak iyileştirilebilen ya da iyileştirilmesi gereken bir şey değil’ 

Stonewall’dan Josh Bradlow,

‘TikTok’un dönüşüm terapisini destekleyen de dahil olmak üzere LGBTİ+ topluluğuna zarar veren içerikleri kaldırmak için harekete geçtiğini görmek harika,’ dedi. 

‘Bir insanın cinsel kimliğini ya da yönelimini değiştirmeye çalışan sözde terapinin bütün türleri ahlak dışıdır ve NHS gibi Birleşik Krallık’ın önemli sağlık örgütleri tarafından kınanmıştır. Lezbiyen, gay ya da trans olmak iyileştirilebilen ya da iyileştirilmesi gereken bir şey değil’. 

‘Hükümetin Ulusal LGBTİ+ araştırması LGBTİ+ bireylerin %2’sinin dönüşüm terapisine maruz kaldıklarını, %5’ineyse bunun teklif edildiğini ortaya koydu. Eğer bütün LGBTİ+ bireylerin güvende olmalarını istiyorsak, hükümet bu gibi uygulamalara karşı etkili yasaklar koymalı.’

Haberlere yanıt veren ‘Dönüşüm terapisini Yasakla’ kampanyası eş kurucusu Harry Hitchens, PoliticsHome’a, haberler hakkında ‘ihtiyatlı bir biçimde iyimser’ olduklarını söyleyip ‘Özelde ve kamuda sözde dönüşüm terapisi organizasyonlarının erişimini kısıtlamak için bu gibi sözler defalarca kez verildi. Artık bu sözlerin eyleme dönüştüğünü görmek istiyoruz,’ diye de ekledi. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Paylaş
Pin