Trans Çocukları Konu Alan Tartışmalı Belgeselin Yayını Ertelendi

 Trans Çocukları Konu Alan Tartışmalı Belgeselin Yayını Ertelendi
Digiqole ad

Avustralyalı TV kanalı, transseksüel çocuklar hakkındaki tartışmalı BBC belgeselinin gösterim tarihini erteledi.

Transgender_Kids_Who_Knows_Best-1

Geçtiğimiz ocakta İngiltere’de BBC Two kanalında yayınlanan ‘Transgender Kids: Who Knows Best?’ (Transseksüel Çocuklar: En İyisini Kim Bilir?) uzun tartışmalara ve çekişmelere yol açmıştı. Farklı uzmanlardan farklı görüşlere yer vereceğini belirterek yayınlanan belgesel, trans çocuklara karşı yaptığı yorum ve uygulamalardan dolayı aldığı yorumlar üzerine çalıştığı cinsel kimlik kliniğinden atılan Kenneth Zucker’in görüşlerine de yer verdi. Fakat sorun bunu oldukça normal bir doktor tavsiyesi olarak göstermesi ve karşı argümanlara yeterince yer vermemesiydi.

Zucker, transseksüel çocuklara kendi ‘esas’ cinsiyetleri konusunda güvende hissetmelerini önerirken, ailelere de çocuklarına ‘karşı cinsiyet gibi giyinme’ ve ‘kız oyuncaklarıyla oynama’ gibi konularda çocuklara yasak getirmelerini tembihliyordu.

Zucker aynı zamanda ailelere, çocuklarına cinsiyetleriyle uygun oyuncaklar ve kıyafetler almaları, aynı cinsiyetten oyun arkadaşları bulmaları ve cinsiyetlerine uygun oyunlar oynamaya zorlamaları konusunda tavsiye veriyordu. Bu tavsiyeler trans sağlık uzmanları ve kurumlarca defalarca potansiyel olarak zarara yol açabileceği için yerden yere vurulmuştu.

Kenneth Zucker
Kenneth Zucker

BBC belgeselin yayınından sonra eleştiri yağmuruna tutuldu ve LGBT aktivistleri tarafından birçok kez uyarıldı. Aktivistlere göre belgeselde, Zucker’in anlayışının getirebileceği potansiyel zararlar işlenmiyor ve Zucker’in üzerindeki tartışma hiç gösterilmiyordu.

Şikayetler ve baskılar üzerine BBC Two, Avustralya’daki yayının tarihini değiştirdiğini ve belgeselin henüz belirlenmeyen bir tarihte yayınlanacağını belirtti.

Toronto’da köklü bir klinikte Gender Identity Service (Cinsel Kimlik Servisi) başkanlığı yapan Zucker hakkındaki şikayetler yüzünden çok daha önce kurumdan atılmıştı. Klinik halktan ve müşterilerinden, yaklaşımlarının çağdaş olmadığından dolayı özür dilemiş ve tekrarlanmayacağı konusunda garanti vermişti.

Belgeselin yapımcıları Zucker’in alanında öncü bir uzman olduğu, Kanada’da büyük işler yaptığı ve bu işin öncülerinden olduğu için belgeselde yer aldığını ve zaten tartışmalı olan bir konuda karşı görüşleri göstermenin belgeselin amaçlarından olduğunu söyledikleri bir bildiri yayınladı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Paylaşımlar
Paylaş13
Tweetle
Paylaş
Pin