.  

Trans Görünürlüğü Günü’nü Kutlamak İçin 5 Harika Film

Trans Görünürlüğü Günü, trans ve ikili sistemin dışında kalanların varlıklarını kutlamak için harika bir fırsat. 

Biz de bu fırsatı değerlendirip, translığı kutlamak adına izlenebilecek harika filmlerden oluşan bir liste hazırladık! 

Paris is Burning

 

Jennie Livingston’un ses getiren belgeseli, New York’un siyahi ve Latin trans ve kuir topluluklarına yakından bir bakış sunuyor. 1990 yapımı olan belgeselde Venus Xtravaganza ve Pepper LaBeija gibi önemli trans isimler de bulunuyor. 

 

Ma Vie En Rose

Ma Vie En Rose, 1997 yapımı bir Franszı filmi. Filmde yedi yaşındaki küçük bir çocuk, ailesine kız olduğunu söylüyor. Aile, evlatlarının ve kendilerinin maruz kaldığı ayrımcılıkla mücadele ederken, kahramanımız küçük çocuk tüm bunlardan hayal kurarak kaçıyor. Ma Vie En Rose, güldürürken düşündürüyor.

Different for Girls

Katolik okulundan arkadaş olan Paul ve Kim, uzun bir aradan sonra bir araba kazası vasıtasıyla tekrar karşılaşıyorlar. Paul, okul hayatları boyunca zorbalardan koruduğu, kol kanat gerdiği Kim’i, dönüşüm geçirdiği için tanıyamıyor. Kim ise Paul’un tepkisinden korktuğu için kim olduğunu anlatamıyor. İkilinin arasında komik ve tatlı bir romantizm gelişiyor.

Better than Chocolate

Film, 1999 yapımı bir lezbiyen komedisi olsa da, birbirinden renkli karakterleri de barındırdığını belirtmeden geçmeyelim. Sevgilisi Kim’le bir hayat kurmak üzere evi terkeden Maggie, ailesi tarafından zorla geri çağrılıyor. Ailesi, Maggie’nin lezbiyen olduğunu günbegün farkediyor. Maggie aynı zamanda bir LGBT kitabevinde çalışıyor ve kitabevinin sahibi Frances ile Frances’e aşık olan trans Judy’nin de hikayesi filme heyecan katıyor.

Southern Comfort

2001 yapımı olan belgesel, trans bir kadın olan Lola’ya aşık Robert Eads’in son günlerini anlatıyor. Hikayeyi daha ilgi çekici kılan ise, Robert’in de trans bir erkek olması. Yumurtalık kanserine yakalanan Robert, yerel doktorlar tarafından ‘itibarlarını zedeleyeceği’ gerekçesiyle tıbbi yardım alamıyor. Hiç değilse destekleyici bir ailesi olan Robert’in hikayesi, gözyaşlarınızın sel olup akmasına yol açabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.