Dünyada Bir İlk! Trans Mahkum Cezaevinde Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Oldu

 Dünyada Bir İlk! Trans Mahkum Cezaevinde Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Oldu
Digiqole ad

Kaliforniya’daki bir trans mahkumunun cezaevinde iken, masraflarının tamamı devlet tarafından ödenerek cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmesine izin verildi.

Bunun, bir devletin cinsiyet değiştirme ameliyatını ödediği, Birleşik Devletler’deki ilk dava olduğu düşünülüyor.

58 yaşındaki Shiloh Quine, bu ayın başlarında, Kaliforniya’nın mahkumlara böyle olanaklar sunma konusunda ülkenin ilk devleti haline getiren, 2015 tarihli bir anlaşmanın parçası olarak ameliyat oldu.

Anlaşma kanununda, Birinin biyolojik cinsiyetini değiştirmek için, mahkum tıbbi ve zihinsel sağlık uzmanları tarafından değerlendirmeye tabi tutulmalı, doktorlar, psikologlar ve psikiyatrların altı üyeli bir komisyonuna başvurmalı, aynı zamanda cerrahinin uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Diye belirtiliyor.

‘Eğer mahkumun ameliyatı tıbbi açıdan uygunsa, devlet tüm masrafları ödeyecektir.’

‘Mahkum, tercih edilen toplumsal cinsiyet rollerinde bir yıl yaşamak zorunda kalacak ve aynı zamanda hormon tedavisine tabi tutulacaktır.’

Quine, şu anda 1981’de işlediği cinayet, adam kaçırma ve soygun suçundan hükümlü. Tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis yatacak.

Transseksüel Kanun Merkezi Direktörü Kris Hayashi, Quine’i ameliyat etmenin, bu olanakları daha fazla trans mahkumun almasına yol açabilecek bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Hayashi, ‘Çok uzun süredir kurumlar doktorları görmezden geldi ve transseksüel bireylere tıbben gerekli ve hayat kurtarıcı bakımı, sadece topluluğumuz için yıkıcı sonuçlar doğuran kimliklerimizden dolayı reddettiler’ Dedi.

Kaliforniya Rehabilitasyon Dairesi sözcüsü Terry Thornton, Quine’ın hastaneden çıktıktan sonra bir kadın hapishanesine nakledileceğini söyledi.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin