fbpx   .  

Transseksüel Bir Karakteri Oynayan 10 Büyük Hollywood Yıldızı

1- Jared Leto

Leto’nun 2013’te Dallas Buyers’ Club filminde HIV-pozitif trans kadın Rayon’u oynadı. Bu film, AIDS krizi sırasında HIV tedavisi gören kişilerin ilaçlarını güvence altına almaya çalışan gerçek hayat gruplarına dayanan bir film. Ünlü bir oyuncu olan Leto, performansına rehberlik etmesi için bir dizi transseksüel kişiye ulaştı ve film için ciddi miktarda kilo verdi.

 

2- Eddie Redmayne

 

Redmayne, 2016 yılında The Danish Girl için cinsiyet ameliyatı geçiren ilk kişilerden biri olan Danimarkalı ressam Lili Elbe’yi canlandırdı. Film, ana akım eleştirmenleri tarafından övgüyle karşılandı.

3- Benedict Cumberbatch

Cumberbatch, Zoolander 2 filminde ikili cinsiyeti olmayan karakteri oynadı. Herkes, belirsiz toplumsal cinsiyetleri nedeniyle alay etti, çünkü herkes onun “sosisli sandviç ya da çörek” olup olmadığı konusunda takıntılıydı. Gerçek bir trans kişi yaratıcı sürece dahil olsaydı, muhtemelen bu kadar duyarsız olmayacak olan sahne, LGBT grupları tarafından kınandı.

4- Jeffrey Tambor

Kıdemli oyuncu, 2014’te Amazon dizisi Transparent’ta, birinci yıllarından itibaren en yüksek profilli trans TV rolünü oynadığı için, bir Altın Küre’ye ve iki Emmy Ödülü’ne layık görülmüş olmasına rağmen, ateş altındaydı. Proje, gösterinin dördüncü sezonunun tamamlanmasından sonra, Tambor’ın aynı zamanda transseksüel Trace Lysette ve yardımcısı Van Barnes’a karşı uygunsuz bir cinsel davranışla suçlandığı 2017 yılının dördüncü sezonundan sonra sona geldi. Tambor, son beşinci sezondan sonra sona erecek olan şovdan atıldı.

5- Andrew Garfield

Amazing Spider-Man filminin yıldızı, “We Exist” adlı parça için Arcade Fire’ın müzik videosunda bir rol oynadı. “We Exist” şarkısının klibinin ironisi, tasvir ettiği azınlık gruplarını içermemesi oldu. 

6- Elle Fanning

Fanning, 2015 yılında, 3 Generations adlı filmde transseksüel genç May’i oynadı. Yönetmen Gaby Dellal  ise, rolde bir trans aktörün rol oynamasının uygun olmadığını iddia etti.

7- Felicity Huffman

Huffman rol için Oscar’a aday gösterildi ve Altın Küre’yi aldı. 2014 yılında Huffman, transların neden trans oyuncuların trans rolünü oynamasını istediğini anladığını söyledi. 

“Trans aktörlerin trans rolleri oynaması gerektiğini anlıyorum ve bunu destekliyorum.”

8- Glenn Close

2011’de, 19. yüzyıldan kalma bir transseksüel uşak olarak Oscar’ı ve Altın Küre adaylığı olan Albert Nobbs, rolünü erkek olarak düşünmediğini söyledi.

“Albert’i asla erkek olarak düşünmüyorum. Onu her zaman, maske takan bir kadın olarak düşündüm.”

9- Hilary Swank

Boys Don’t Cry filminde Swank, bir nefret suçu olayında vahşice öldürülen gerçek bir transseksüel erkek olan Brandon Teena’yı canlandırdı. Swank, performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’ne layık görüldü ve Altın Küre’ye aday gösterildi. 

10- Cillian Murphy

Murphy, 2005 yılında Breakfast on Pluto filminde genç bir trans kadın olarak rol aldı ve bu rolü ona Altın Küre adaylığı kazandırdı.

“Çoğu karakterle bir referans noktanız var, ama burada hiçbir şeyim yoktu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.