Trump’a Kötü Haber! Bir Mahkeme; ‘Birisini Gay Olduğu İçin Kovmak, Vatandaşlık Haklarına Aykırıdır’!

 Trump’a Kötü Haber! Bir Mahkeme; ‘Birisini Gay Olduğu İçin Kovmak, Vatandaşlık Haklarına Aykırıdır’!
Digiqole ad

ABD’li bir federal mahkeme, Trump yönetiminin iddia ettiğinin aksine birisini eşcinsel olduğu için kovmanın vatandaşlık haklarına aykırı olduğunu söyledi. Mahkeme kararı, işinden cinselliği yüzünden kovulan paraşüt eğitmeni Donald Zarda’nın duruşmasında verdi.

Kongre’deki Cumhuriyetçiler LGBT’leri korumak için önerilen bütün tasarıları engellemeye çalışırken, Zarda’nın avukatları 60’lı yıllarda iş yerinde cinsel yönelim yüzünden yapılan ayrımcılığı yasaklayan vatandaşlık haklarına atıfta bulundu. 

Anti-LGBT başsavcı Jeff Sessions tarafından yönetilen Trump hükümetinin Adalet Bakanlığı konuya davet edilmeden dahil olarak, 1964 Medeni Kanunu’nun 7. maddesinde eşcinseller için korunma olmadığını iddia etti. Ancak mahkeme bugün önemli bir karar vererek Adalet Bakanlığı’nın argümanına aykırı davrandı.

Davayı değerlendiren hakimler şu açıklamayı yaptı:

“Cinsel yönelim ayrımcılığının madde 7’de geçen ‘cinsiyet ayrımcılığının’ bir formu olduğu için yasayı çiğnediğine hükmettik. Cinsel yönelim ayrımcılığının köklerini cinsiyet ayrımcılığından aldığına ve bu yüzden cinsiyet ayrımcılığının bir türü olduğuna karar verdik. Birisinin cinsiyetini tanımlamadan onun cinsel yönelimini de tanımlayamazsınız. Cinsel yönelim, cinsiyetten bağımsız olamaz çünkü kişinin cinsiyetiyle ve kişinin hoşlandığı kişinin cinsiyetiyle bağlantılıdır. 2010 yazında Donald Zarda adındaki eşcinsel erkek, Altitude Express isimli şirkette paraşüt eğitmeni olarak çalışmaktaydı. İşi gereği müşterilerle fiziksel yakınlık kuran Zarda’nın cinselliği iş arkadaşları tarafından müşterilerin yanında konuşuluyor ve şaka yapılıyordu. Zarda, bazen kadın müşterilere daha rahat olabilmeleri için eşcinsel olduğunu da söylüyordu. Haziran’da Zarda, kadın bir müşteriye eşcinsel olduğunu söyledi ve kanıt olarak eski bir kocası olduğunu söyledi.”

Kadının şikayetinden sonra işinden kovuldu ve eski işverenine ayrımcılık davası açtı. 

Adalet Bakanlığı’ndan ise şu açıklama geldi:

“Cinsel yönelim ayrımcılığı Madde 7’de korunmuyor çünkü erkeğe veya kadına cinsiyetinden dolayı kötü davranış kategorisine girmiyor. Cinsiyetle cinsel yönelim arasında sağduyu ve sezgiyle anlaşılabilecek bir fark var.”

Konunun en yüksek mahkemeye taşınması bekleniyor.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin