Tunus, Evlilik Eşitliğini Yasallaştıran İlk Arap Ülkesi Oldu!

 Tunus, Evlilik Eşitliğini Yasallaştıran İlk Arap Ülkesi Oldu!
Digiqole ad

Tunuslu bir LGBT hakları organizasyonu, Tunus Cumhuriyeti’nin evlilik eşitliğini yasallaştıran ilk Arap devleti olduğunu duyurdu.

Association Shams’a göre, geçtiğimiz cuma günü Tunus, 31 yaşındaki Fransız bir erkekle 26 yaşındaki Tunuslu bir erkeğin evliliğini ilk kez yasal olarak kabul etti.

Her ne kadar Kuzey Afrika ülkelerinde eşcinsellik ve eşcinsel evlilikler henüz yasal olmasa da bahsi geçen bu evlilik, Fransa’da resmiyete döküldü.

İki erkekte güvenlikleri için anonim olarak kaldı.

Her ne kadar bu haber Tunus devleti tarafından doğrulanmamış olsa da Shams, Arap-Müslüman dünyasında LGBT hakları için atılmış bu büyük adımı kutluyor.

Shams’ın başkanı Mounir Baatour, “Bu, gurur duyduğum bir başarı,” dedi ve yıllar boyunca vermekte olduğu yasal savaştan bahsetti. 

“Devrim sonrası birçok siyasi rejime karşı biz kazandık! Benim bildiğime göre Shams, Arap-Müslüman dünyasında bulunan tek yasal organizasyon olma niteliğine sahip. Bu hem oldukça önemli bir şey hem de bize bazen sınırların bile ötesinde inanılmaz fırsatlar sunuyor.”

Bakan Lotfi Zitoun, “Şu anda yerel işleri yürüten bakanlıkta medeni durum verilerini merkezleştiren bir sistem yoktur. Bu nedenle bilgiyi doğrulama sürecindeyiz,” dedi. “Eğer doğruysa bile bunun yasalara karşı gelmek olduğunu biliyorum. Fransız yasası Mağrib ülkelerinde eşcinsel evliliğin tanınmasına izin vermemektedir. Önceden Tunus belediyesi tarafından bir hata yapılmıştı ve düzeltildi,” diye ekledi.

Fakat LGBT ve insan hakları aktivisti Peter Tatchell bu durum hakkında oldukça optimist davrandı ve daha fazla işin yapılması gerektiğini söyledi. The Jerusalem Post ile röportajında Tatchell,

“Her ne kadar bu dolaylı bir kabul etme olsa da eşcinsel evliliğin yasal olarak kabul edilmesi Arap dünyasında bir ilk olma niteliğindedir. Evlilik kabul edilse de reddedilse de Tunus, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki LGBT’lere umut verecektir,” dedi. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2K Paylaşımlar
Paylaş2K
Tweetle
Paylaş
Pin