Tunuslu Sinema Yapımcısı ve Sevgilisi Eşcinsel İlişki Nedeniyle Gözaltında!

 Tunuslu Sinema Yapımcısı ve Sevgilisi Eşcinsel İlişki Nedeniyle Gözaltında!
Digiqole ad

Tunuslu film yönetmeni Karim Belhaj, Maghreb Sinema Enstitüsü ve Paris’teki Ecole Supérieure des Etudes Cinématographiques’ten mezun oldu ve iki hafta sonra Tunus polisi tarafından tutuklandı. Cinsel ilişki yaşamış olduklarını itiraf eden çift, başkentin güneybatısında Mornaguia’daki sivil cezaevinde “eşcinsellik suçu” adı altında gözaltına alındı ​​ve o tarihten beri gözaltında. Tunus ceza kanununun 230. maddesine göre, üç yıla kadar hapis cezasına mahkum kalabilir.

Tunus’taki cinsel azınlıkları savunan Şems derneğini zorlayan yeni bir tutuklama, Tunus makamlarının yürüttüğü bu “eşcinsellere karşı zulüm”ü kınadı.. Geçen Aralık ayında, İnsan Hakları İzleme Örgütü, anal muayenelerin ” Tıp Tarihinin dünyada yapılan en büyük saçmalık ” olduğunu savunarak, “Kimse acı verici ve aşağılayıcı muayenelere tabi tutulmamalı çünkü kimse bu araştırmalardan herhangi birinin eşcinsel olduğunu kanıtlayamazsınız.”

Uluslararası bir meydan okuma

Fransa’da Film Direktörleri Derneği haftanın başında “işkence eylemi” sıkılığını kınadı ve iki erkeğin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

slide_518248_7298268_compressed

1968’de Gaulle rejimiyle René Allio, Claude Berri ve diğerleri gibi film yapımcıları tarafından tam müsabakada yaratılan Société des Réalisateurs de France, “sanatsal ve ahlaki özgürlükleri savunmak” için bir misyona sahip ve Fransa’da  ezilen herkesi korumak için çağrıda bulundu.

Bu gayretle birlikte Queer Palm ekibi, Festival de Cannes LGBT Ödülünün yanısıra Quebec direktörlerinin çıkarlarını savunan ARRQ da katıldı.

Karim Belhaj, 2011’de ilk belgeselini ve ertesi yıl Tunus’taki öğrencilerin yaşadığı zorlukları anlatan ilk kısa filmini yapmıştı. Les Inrocks’a göre, ülkesinde yaşanan toplumsal mücadeleyle ve siyasi durumla ilgilenen taahhütlü bir yönetmen.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin