Ukrayna Başkanı LGBTİ+ Eşitliği İçin Savaşacağına Söz Verdi

 Ukrayna Başkanı LGBTİ+ Eşitliği İçin Savaşacağına Söz Verdi
Digiqole ad

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından LGBTİ+ eşitliği için mücadele sözü verdi.

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Ukrayna, LGBTİ+ bireylere yavaş yavaş daha fazla hak vermeye başladı, ancak daha gidecek çok yolu var.

Eşcinsel çiftler herhangi bir yasal tanınmaya sahip değiller ve cinsiyet kimliği ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılık yalnızca istihdamda yasa dışı.

Kuir Ukraynalılar, büyük ölçüde Doğu Ortodoks Kilisesi’nin etkisi nedeniyle büyük miktarda sosyal damgalama, şiddet ve ayrımcılıkla karşı karşıya.

Washington Blade’e göre, liderler Rusya ile ABD arasındaki ilişkiyi görüşmek üzere bir araya geldiklerinde, Kongre LGBTİ+ Eşitlik Grubu, 1 Eylül Çarşamba günü Biden’ı LGBTİ+ hakları konusunu Zelenskyy ile gündeme getirmeye çağırdı.

Grup, bir mektupta Biden’a “Ukrayna parlamentosunda Ukrayna’nın LGBTİ+ topluluğuna zarar verecek birkaç yasa tasarısının sunulmasından endişe duyduklarını” söyledi.

Eşcinsel ilişkileri yeniden suç haline getirme girişimini de kapsayan yasa tasarıları kabul edilmemesine rağmen, “kanunların teklifinin devam etmesini ve Ukrayna’nın LGBTİ+ topluluğu için bir tehdit olmasını bekliyoruz” denildi.

Şubat ayında LGBTİ+ haklarının dünya çapında korunması çağrısında bulunan tarihi bir muhtıraya imza atan Biden, toplantıda LGBTİ+ hakkında bilgi aldı ve meseleyi tartışma konularından biri yaptı.

Daha sonra Zelenskyy ve Biden şu ortak bildiriyi yayınladılar: “Ukrayna, ABD’nin desteğiyle, uluslararası standartlar ve yükümlülüklerle uyumlu olarak, insan haklarına, sivil ve temel özgürlüklere saygıyı ilerletmeye ve ayrıca LGBTİ+ topluluğuna karşı ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, antisemitizm ve terörle mücadeleye devam edecektir. 

“Ukrayna, yasama yoluyla da dahil olmak üzere cinsiyet, ırk, etnik köken, din, cinsel yönelim veya siyasi görüşlerden bağımsız olarak herkese karşı işlenen her türlü şiddetin sorumlularının hesap verme mecburiyetini güçlendirmeyi planlıyor.”

Daha bu hafta polis, Ukrayna’nın Odessa kentinde bir Onur Yürüyüşü etkinliğini hedef alan düzinelerce neo-Nazi ile şiddetli bir şekilde çatıştı ve bazılarını tutukladı.

Aşırı bir neo-Nazi grubu olan Tradition and Order üyeleri, polis Onur yürüyüşüne gelenleri korumaya çalışırken göz yaşartıcı gaz attı.

Şiddetli çatışmada en az 29 polis memuru yaralandı.

Ulusal Polis, memurların “suçu durdurmak için uygun yolları kullandıklarında” ısrar ederken, Onur Yürüyüşü organizatörleri aynı fikirde değildi.

Odessa Pride organizatörleri yaptığı açıklamada, “Göstericilere saldıranlar, Ukrayna vatandaşlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle cezalandırılmalıdır.

“Odessa polisi bir suç sırasında boş durduğu için cezalandırılmalı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin