fbpx   .  

Universal, Laverne Cox’a Erkek Sesiyle Dublaj Yaptıkları İçin Özür Diledi

“Derin bir erkek sesi” Promising Young Woman’ın İtalyanca versiyonunda Cox’un yerini aldı.

Universal Pictures, Promising Young Woman’ın uluslararası versiyonlarında erkek seslendirme sanatçılarını kullandıktan sonra transseksüel aktivist ve oyuncu Laverne Cox’tan resmi olarak özür diledi.

 

Bu haftanın başlarında The Guardian, Oscar ödüllü intikam filminin İtalyanca versiyonunda “Cox’u seslendiren derin bir erkek sesi (Roberto Pedicini) olduğunu” yazmıştı.

LGBTİ+ topluluğundaki birçok kişi öfkeliydi. İtalyan trans aktör Vittoria Schisano bu hareketi “aşağılayıcı” olarak nitelendirdi.

The Guardian’a,

“Cox olsaydım zorbalığa uğramış hissederdim.” Dedi.

Bugün, Universal Pictures hatayı düzeltmeye söz verdi.

Universal Entertainment Weekly’ye yaptığı açıklamada,

“Laverne ve transseksüel topluluğa, ne bizim ne de endüstrimizdeki pek çok kişinin fark etmediği bir önyargıya gözlerimizi açtıkları için derinden minnettarız. Bu hatanın arkasında herhangi bir kötü niyet olmamasına rağmen, bunu düzeltmek için gayretle çalışıyoruz. Sevgili Cox’un sesini uluslararası bölgelerimizdeki kadın oyuncularla yeniden seslendirmeye başladık ve doğru sürümün mevcut olduğundan emin olmak için yayın tarihlerini erteliyoruz. Sebep olduğumuz acı için üzgünüz ancak durumu bu filmde ele alabildiğimiz ve gelecekteki projelerde benzer hataların tekrar olmasını önleyebileceğimiz için minnettarız.”

Laverne Cox, tartışmaya henüz yanıt vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.