Ünlü Futbolcu Thomas Beattie, Eşcinsel Olduğunu Açıkladı

 Ünlü Futbolcu Thomas Beattie, Eşcinsel Olduğunu Açıkladı
Digiqole ad

İlk önce 1990’da Justin Fashanu, ardından 2013’te Robbie Rogers eşcinsel olduğunu açıkladı. Şimdiyse eskiden profesyonel futbolcu olan İngiliz sporcu Thomas Beattie, İngiltere tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan üçüncü profesyonel oyuncu oldu.

Beattie’nin profesyonel kariyeri, kendisini İngiltere’ye, ABD’ye, Kanada’ya ve Asya’ya götürdü. Ayrıca Beattie, Asya’da eşcinsel olduğunu açıklayan ilk profesyonel futbol oyuncusu oldu.

Beattie, The Advocate ile yaptığı bir röportajda spor geçmişini, “Yürümeye başladıktan kısa süre sonra kendimi spor yaparken buldum,” diyerek anlattı.

“Futbolu sırf profesyonel olmak için değil, sevdiğim için oynadım.”

Beattie’nin spora olan saf sevgisi oyuncuyu kısa sürede başarıya götürdü. Daha on yaşındayken İngiltere’de profesyonel bir kulübe yazıldı. Fakat aşırı derecede maskülen olan futbol dünyası, Beattie için kabul edicilikten ziyade kaçış yeri oldu.

Beattie,

“Hala oynuyorken eşcinsel olduğumu açıklayacağımı hiç düşünmemiştim. Kendimi veya sevdiğim sporu feda etmek zorunda kalacağımı düşündüm.”

Beattie, eşcinsel olduğunu açıklamasının “yeni ve mevcut” bir süreç olduğunu söyledi. Beattie’nin macerası, maddiyat ile tatmin olunamayacağını anladığı zaman başladı. Yaklaşık üç ay öce yakın arkadaşlarına ve ailesine eşcinsel olduğunu açıklamaya karar verdi.

“Geçenlerde uzun zamandır takım arkadaşım olan ve bana her zaman harika davranan arkadaşlarıma eşcinsel olduğumu söylemeye karar verdim. Onlara bunu söylemeden önce bana davrandıkları gibi davrandılar, hala aynı kişi olduğumun farkındaydılar. Gerçekten rahatlatıcı bir durumdu.”

Beattie, eşcinsel olduğunu açıklamasının futbolda “yeni bir dönem” başlatabileceğini umduğunu söyledi.

“Spor yapan insanların cinsel yönelimini açıkladığı takdirde kendilerini feda etmiş gibi hissetmelerini istemiyorum.”

Ayrıca Beattie bu hafta, Instagram hesabından da bu haberi duyurdu.

“Benim için çok kişisel bir şeyi paylaşma vaktim geldi. Ben bir ağabeyim, evladım, arkadaşım ve eşcinselim. Kim olduğumu kabul etmem uzun zamanımı aldı. Umarım önümüzdeki nesil için bu, biraz daha kolay olur.”

Son olarak Beattie, “Sessizlik güvenlidir,” dedi.

“Daha önceden beni korkutan bir topluluğun sesi olmak için bir amaç edindim. Şu anda birçok önyargı çeşidi bulunmaktadır. Önemli olan kabul ediciliği ve eşitliği kabul etmektir. Ben de bu yönde gelişmek istiyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin