fbpx   .  

Vali Karaloğlu’ndan Kesin Talimat: O Yürüyüş Yapılmayacak

Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği’nin Bursa FSM Bulvarı’nda 11 Temmuz’da (bugün) düzenleyecekleri “1. Bursa LGBTİ Onur Yürüşü ve Basın Açıklaması” daha gerçekleşmeden sert tepkiler almaya başlamış ve bu konu üzerine dernek üyesi LGBTİ bireylere söz hakkı vermiştik. Bugün düzenlenmesi söz konusu olan yürüyüş ile ilgili en son gelen bilgi ise “yürüyüşün iptal edildiği, sadece basın açıklamasının yapılacağı” yönünde oldu.

Konuyla ilgili Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği’nin Başkanı Eylül Yağmur Saraçoğlu’na ulaştık ve yürüyüşün iptal edilme sebebini sorduk. Saraçoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun polisle iletişime geçerek “yürüyüşün yapılmamasını istediğini belirttiğini” öğrendik.

işte, bu iddia üzerine Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği’nin Başkanı Eylül Yağmur Saraçoğlu’nun yaptığı yazılı basın açıklaması;

 

Bilindiği üzere iki haftaya yakın bir süredir 1. Bursa LGBTİ Onur Yürüyüşü yapmayı planlıyorduk. İlk tarih olarak 5 Temmuz Cumartesi günü olarak belirlemiştik. Emniyete bu durumu bildirmek için gittiğimizde emniyet; son dönemdeki hassasiyetlerden dolayı yürüyüşü bir hafta ertelememizi rica etti ve yer olarak Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nı önerdi. Amacımız kesinlikle kimseye saygısızlık olmadığı gibi bir de bazı hassasiyetlere olan saygımızdan bu durumu değerlendirip yürüyüşü erteleme kararı aldık.

Yine yapılan değerlendirmelere göre yürüyüş tarihini 11 Temmuz Cumartesi, FSM Bulvarı olarak kararlaştırdık. Bunun üzerine emniyet bizden ikinci bir erteleme talep etti biz bu ertelemenin bizi yıpratacağını belirttik. Ertelemeyecekseniz yer değişikliği yapın sizi daha güvenli bir şekilde yürütürüz dediler ve bize Nilüfer Kent Konseyi önünden Nilüfer Gençlik Parkı’na yürümemizi önerdiler.

Söz konusu yer değişikliğini kabul ettik. Artık yürüyüşe bir gün kala bizleri tekrar arayan emniyet Vali Bey’in kesin talimatı var, “Yürümesinler” dedi, şeklinde bizi bilgilendirdi. Bu görüşme esnasında yine Ramazan dolayısıyla gibi cümleler duyulsa da neden talimat verildiğine dair bir açıklama net bir şekilde bizlere sunulmadı.

Bizim ne Sevgili Valimiz ile ne Emniyetimiz ile ne de Ramazan ayı ile sorunumuz olmadığı için, amacımız tamamen barışçıl bir yürüyüş olduğu için, olası bir tehlike karşısında yürüyüşe katılacak insanların güvenliğini tehlikeye atmamak adına ve kimseye zorluk çıkarmamak için yürüyüşü iptal etme kararı aldık.

Ancak Nilüfer Dernekler Yerleşkesinde yürüyüşün planlandığı saatlerde bir basın açıklaması yapacağız.

Sevgili Valimizin bu tutumunu tamamen bizleri ve halkın huzurunu korumak amaçlı sergilediğine inanmak istiyoruz.

İlerleyen tarihlerde bu demokratik hakkımızı kullanmak üzere daha uygun bir zeminde 1. Bursa Onur Yürüyüşü’nü düzenleyeceğiz.

Bizim yürüyüşü iptal etmedeki amacımız düşüncelere ve Ramazan ayına olan saygımızdandır. Umarım Bursa halkı da ilerleyen zamanlarda bizim gösterdiğimiz saygıyı bize gösterecektir.

Bizim amacımız hiç bir zaman itham edildiğimiz üzere halkı kışkırtmak ya da insanların dini duygularına saldırmak olmamıştır…

11 Temmuz Cumartesi saat 17.30’da Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’ndeki “basın açıklamamıza tüm destekçilerimizi ve basın mensuplarını davet ediyoruz…

Sevgi ve Saygılarımızla…

Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği Başkanı Eylül Yağmur Saraçoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.