fbpx   .  

Venezuela Başbakanı: Papa Evlilik Eşitliğini Destekliyorsa Biz de Destekleyebiliriz

Venezuela evlilik eşitliğini yasallaştıran altıncı Güney Amerika ülkesi olabilir.

Papa’nın sivil birliktelikleri destekleyen yorumlarının ardından Venezuela Başbakanı ülkesinin de evlilik eşitliği meselesine yönelmesini istedi.

Perşembe günü, Venezuela Başbakanı Nicolas Maduro, Ulusal Meclisinden Ocak ayında bir araya gelince evlilik eşitliği yasasını değerlendirmelerini istedi. 2013’ten beri başbakan olan 57 yaşındaki lider, Francesco belgeselinde Papa’nın açıklamalarından bahsetti ve LGBTİ+ bireylerin de ‘bir aile olmaya hakları olduğunu’ söyledi.

 

 

Reuters’a göre hükümetteki Sosyalist Parti’nin yönetim toplantısında ‘Papa’nın dün söyledikleriyle çok mutlu olan arkadaşlarım ve tanıdıklarım var’ diyen Maduro sözlerine,

‘Bu görevi, LGBTİ+ evliliği görevini gelecek Ulusal Meclis’e bırakacağım,’ diyerek devam etti.

Venezuela’da meclis seçimleri Aralık ayında yapılacak. Şu an en fazla koltuğa sahip olan muhalefet partisi koalisyonu Maduro’nun hile yapacağını iddia ederek seçimi boykot edeceklerini söyledi.

Şu anda, Venezuela’daki LGBTİ+ topluluğu ulusal ölçekte çok az hak ve korumaya sahip. 1999’da geçen bir anayasa düzenlemesi evliliği ‘bir erkek ve kadın arasında’ diye tanımlıyor ve aynı cinsiyetten çiftlerin evlat edinmesi yasak. Dönüşüm terapisi ise hala yasal ve ülkenin istihdam ayrımcılık yasası sadece cinsel yönelimi kapsarken cinsiyet kimliğine dair herhangi bir hüküm bulunmuyor.

Ama yine de Venezuela, Papa’nın sivil birlikteliklerin tanınmasını desteklediği tarihi açıklamasından sonra büyük bir adım atmaya hazır birkaç Güney Amerika ülkesinden biri.

Şili önceki başbakan Michele Bachelet tarafından 2017’de teklif edilmiş ve uzun süredir ertelenmiş evlilik eşitliği yasasında sonunda ilerleme kaydediyor. Yasanın 27 maddesi Şili Senatosu’nun Anayasa Komisyonu tarafından onaylanırken, 27 tanesi ise düzenleme bekliyor.

Evlilik özgürlüğünü daha önce hangisi yasallaştırırsa, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Ekvador ve Uruguay’ın ardından bunu yapan altıncı Güney Amerika ülkesi olacak.

Başkalarıysa kısa süre içinde onları izleyecek gibi görünüyor. Papa’nın aynı cinsiyetten çiftleri ‘Tanrı’nın yasalar tarafından tanınmayı hak eden çocukları’ olarak tanımlamasının yanı sıra, Amerika Ülkeleri İnsan Hakları Mahkemesi Ocak 2018’de üye ülkelerin LGBTİ+ çiftlere ‘ayrımcılık yapmamasına’ yani yasa önünde eşit evlilik haklarına sahip olmaları gerektiğine hükmetmişti.

Her ne kadar karar Bolivya, Peru ve Paraguay gibi 20’den fazla Güney Amerika ülkesini bağlasa da geçtiğimiz iki yıl boyunca elle tutulur bir adım atılmadı. Mayısta evlilik eşitliğini yasallaştıran ilk ülke olan Kosta Rika’ysa aykırılardan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.