William Seth-Wenzel, Gay Bir Dünya Şampiyonu Olmayı Anlattı

 William Seth-Wenzel, Gay Bir Dünya Şampiyonu Olmayı Anlattı
Digiqole ad

Dünya jujutsu şampiyonu William Seth-Wenzel, açılma sürecini anlattı. 

“Erkek arkadaşımı insanlara ‘göstermek’ biraz garip hissettirdi. Fakat durumu herkes kabul edince ben de alıştım.”

İsveçli sporcu, Kasım’daki turnuvada kendi sıkletinde şampiyon olarak önemli bir başarıya imza attı. Turnuva İsveç’te gerçekleşmişti ve erkek arkadaşı Pontus Formgren de ödül töreninde sevgilisinin yanındaydı. 

“Dünya şampiyonasını ülkemde kazanmak harika bir his. Hayallerim gerçek oldu. Tüm ailem, tüm arkadaşlarım, herkes beni desteklemek için oradaydı.”

Seth-Wenzel, yarışmayı gay bir sporcu olarak kazandığı için başka bir gurur da yaşıyor. Outsports ile gerçekleştirdiği röportajda 22 yaşındaki sporcu aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“Hem gay olup hem de dövüş sanatları ile ilgilenmek pek sık rastlanacak bir durum değil. Daha doğrusu gay olmayı değil, fakat gay olduğunu açıklamayı kastediyorum.”

“Bence benim gibi insanların cinsel yönelimlerini belirtiyor olması önemli çünkü diğerlerine ilham olabiliriz. ‘Maço’ bir sporda gizli bir gay olmanın nasıl bir his olduğunu biliyorum. Berbat bir his çünkü kendiniz hakkında sürekli yalan söylemek zorundasınız.”

“Açılma sürecinde, farklı ülkelerin yarışmacılarından farklı sorularla karşılaştım. Bazıları gay olduğuma inanamadığı için benden duymak istedi. Instagram’da erkek arkadaşım ile fotoğraflarımız var ama bazılarına yeterince ikna edici gelmemişti.”

Seth-Wenzel, açılmak için resmi bir duyuru ya da toplantı düzenlememiş olsa da, zaman içinde kabul gördüğünü ekledi. 

“Önce en yakın arkadaşlarıma açıldım. Onlardan büyük destek gördüm ve sonrasında aileme bahsettim. Teyzem de gay, o yüzden ailem klasik aile figürüne kıyasla daha anlayışlı yaklaştı. Fakat yine de onlara konuyu açmak benim için zor oldu.”

“Kulübümdeki ve milli takımdaki sporcu arkadaşlarıma ise ayrıca bahsetmedim. Kendileri anladılar sanıyorum.”

Seth-Wenzel, Formgren ile bir sene önce Tinder’da tanıştığını da ekledi.

“İlk buluşmamızda biraz içmiştik ve kendisini ne kadar yakışıklı ve eğlenceli bulduğumu hatırlıyorum. Bir çok değerimiz ve düşüncemiz ortak. Birbirimizi tamamlıyoruz.”

Sosyal medya paylaşımlarında gay olduğunu gizlemeyen Seth-Wenzel, en değerli ifadelerini ise en sona sakladı:

“Henüz açılmamış olanlar için rol modellere ihtiyacımız var. Bir kişiye bile ilham olabilmek benim için büyük bir mutluluk.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin