fbpx   .  

Yakında Çıkacak 10 Yeni LGBTİ+ Filmi

Bir zamanlar LGBTİ+ deneyiminin ekrandaki temsilini oldukça kısıtlıyken, bu günlerde akıllı, dinamik ve gerçekten kapsayıcı kuir içerik daha yaygın hale geliyor. En sevdiğimiz diziler ve filmlerdeki karakterler, “gay BFF”, “ölümcül lezbiyen” ve “intihara meyilli eşcinsel” kalıplarının ötesine geçiyor ve başrolün cinselliğinin hikayenin tamamı olmadığı nihayet ortaya çıkıyor.

Ayrıca yolda birçok yeni film gösterimi var. 2021’in ilk kısmı, Raindance, Sundance, Glasgow Film Festivali ve İngiliz Film Enstitüsü’nün Flare’i de dahil olmak üzere festivallerle doluyken, kuir sinema için belirleyici bir yıl olabilir gibi görünüyor.

 

Güney Amerika’da geçen bir gerilim filminden, dans pistinin gücünü kutlayan bir belgesele kadar, yakında ekranlarda olacak en iyi 10 yeni kuir film burada.

 

1. Rebel Dykes

Karen Fisch, 1980’lerin lezbiyen Londra’sının bu büyüleyici keşfinin sonuna doğru, “Uyanmış ve asi dayklar olmaya karar vermiş gibi değildik. İsyan etmemiz gereken şeyler vardı” diyor. Bu post-punk, işçi sınıfı arkadaşlar, sevgililer, aktivistler ve anarşistler kolektifi, Greenham Common barış kampında birbirlerini buldular ve cinselliklerini, kimliklerini ve arzularını kendi terimleriyle ifade etme hakları için savaşmaya devam ettiler.

Ağız kavgası ve seks partilerinden Parlamento Binası’na inmeye ve canlı yayında BBC’nin Six O’Clock News’ini kesmeye kadar, bu insanlar kimlik, ırk, sınıf, ideolojiler veya cinsel arzular için savaştılar. Arşiv videoları, protesto müziği, çeşitli el ilanları ve o döneme ait gereçlerin kullanıldığı bu film, 1980’lerin radikal estetiğinde.

2. My First Summer

Katie Found tarafından yazılan ve yönetilen bu güzel çekilmiş yetişkinlik draması, kayıp, arkadaşlık ve ilk aşka sessiz, yavaş bir bakış. Claudia (Markella Kavenagh), annesinin intiharından sonra uzak bir kulübede yalnız kalır; konfor, Claudia’yı hayata döndürmeye özenle yardım eden Grace (Maiah Stewardson) şeklinde gelir. Gençler birbirlerine aşık olurlar, ancak yetişkinlerin dünyasının pastoral yazlarına girmesi çok uzun sürmez. Film, nazik arzu hakkında cesur bir başlangıç.

3. Well Rounded

“Sağlığım umurunuzda değil. Kilom seni rahatsız ediyor. Oradan başlayalım.” Kanadalı komedyen Candy Palmater, Shana Myara’nın bu canlandırıcı ve güçlü 61 dakikalık belgeselinde LGBTİ+, engelli ve kilolu sesleri temsil eden tamamen ilgi çekici altı sesten sadece biri. Kilo karşıtı, heteronormatif, ırkçı bir dünyada var olmanın zorluklarını inceliyor; mücadele var -ama aynı zamanda devrim, kurtuluş ve radikalleşme de var.

4. Cured

1950’lerde ve 1960’larda kuir Amerikalılar için özgürlük savaşı sadece yasal ve kültürel bir savaş değildi – eşcinsel olmak işten kovulmak, sosyal dışlanma, hapis cezaları, akıl hastaneleri, dönüşüm ve elektrik şoku tedavisi ve bazı durumlarda da lobotomi anlamına gelebiliyordu.

Yüzyılın ortalarındaki ABD kuir tarihine ilişkin bu derinlemesine çalışma, yeni keşfedilen arşiv görüntülerini ve gelecekteki özgürlüklerimiz için hayatlarını ve geçim kaynaklarını tehlikeye atan insanlarla yapılan röportajları içeriyor. Çocuk psikiyatristi ve sosyal aktivist Lawrence Hartmann, GLAAD’ın kurucu ortağı Ron Gold, aktivist ve fotoğrafçı Kay Lahusen ve ortağı Barbara Gittings (yeni ufuklar açan lezbiyen örgüt Daughters of Bilitis’in New York bölümünü organize eden kişi) ve sosyal adalet kampanyacısı Reverend Magora Kennedy öne çıkan isimlerden sadece birkaçı. Bennett Singer ve Patrick Sammon tarafından yönetilen Cured, hareketli ve çok gerekli bir film.

5. Cowboys

Yönetmen Anna Kerrigan’dan, transseksüel oğlu Joe’yu (Sasha Knight) hem dünyadan hem de çocuğunun cinsiyetini kabul edemeyen kendi annesi Sally’den (Jillian Bell) korumak için elinden gelenin en iyisini yapan iyi niyetli bir baba Troy (Steve Zahn) hakkında duygusal açıdan gergin bir film.

Montana’nın muhteşem Glacier Ulusal Parkı’nın uçsuz bucaksız manzarasında yer alan Cowboys, perçinleyici olduğu kadar görsel olarak da büyüleyici. Zahn ve Knight incelikli performanslar sunuyor ve geçmişe dönüş ile günümüz arasında gidip gelen hikaye, yalnızca Joe’nun kimlik yolculuğunu değil, Troy’un kendi zihinsel sağlık mücadelelerini de ortaya koyuyor. Klişeye yenik düşmeden çok ihtiyaç duyulan olumlu sonuç veren, sürükleyici bir film Cowboys.

6. Where Love Lives

Efsanevi İngiliz plak şirketi Defected Records’tan, süper kapsamlı gece Glitterbox’a odaklanan canlandırıcı bir belgesel geliyor. Honey Dijon, TeTe Bang, Lucy Fizz ve John “Jellybean” Benitez gibi gece kulübü sanatçıları, DJ’ler ve öncüler, birleştirici bir alan ve bir kabul yeri olarak dans pistinin gücünü ve önemini tutkuyla tartışıyorlar. Pose’dan Billy Porter’ın dediği gibi: “Hala hayatta olmamın tek nedeni dans pistinde hayat bulmuş olmam.” Dünyadaki herkes henüz parti yapamıyor olsa da bu bir saatlik yapımın saf enerjisi, coşkusu ve müziği zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu doğrudan kulübe taşıyacak.

7. La Dosis

Palyatif bir bakım koğuşunda geçen bu uğursuz hikaye, görünüşte yetenekli ve sevecen hemşire Marcos Roldán’ın (Carlos Portaluppi) ağır hasta hastaların hayatlarını gizlice hızlandırdığını görüyor. Yeni hemşire Gabriel (Ignacio Rogers) bir vardiya için ortaya çıktığında, Marcos’un biraz rekabeti var gibi görünüyor. Erkeklik, etik, yabancılaşma ve ağır ağır psikolojik tehdit temalarıyla dolu gergin bir masal olan bu homoerotik gerilim, en son sahnesine kadar sizi elinden bırakmıyor.

8. Kiss Me Before It Blows Up (Kiss Me Kosher)

İsrailli yönetmen Shirel Peleg’in Tel Aviv’de geçen bu alışılmadık aşk hikayesinde ortaya çıkaracağı çok şey var, ancak yine de ırk, din, kuir aşkı ve kuşak travmasını çok hafif bir dokunuşla araştırıyor. Bar sahibi Shira (Moran Rosenblatt), Alman botanikçi nişanlısı Maria’yı (Luise Wolfram) Yahudi ailesiyle tanıştırır ve bu büyükannesini dehşete düşürür. Komplikasyonlar ve yanlış iletişimler, çiftin düğününü tehlikeye atar. Bu listedeki pek çoğu gibi aşka bu nesiller arası bakış, ilginç etik soruları gündeme getirirken canlandırıcı bir şekilde umut verici bir sonuç sunuyor.

9. Rūrangi: The Yellow Affair 

Max Currie ve trans yazar Cole Meyers’in imzasını taşıyan bu akıllı, duyarlı, zekice yürütülen film, BFI Flare’deki muhtemelen en iyi film.

Dönüşümünden on yıl sonra Rurangi’deki evine dönen trans aktivist Caz Davis’i izleyen filmde, Davis babası Gerald’dan (Kirk Torrance) güçlü tepkiler alıyor, ancak Rūrangiyle ilgili bu kadar etkili olan şey, düşünceli bir şekilde gri tonları boyaması. İşleri her zaman doğru yapamayız ama konuşmaya, dinlemeye ve denemeye devam etmeliyiz. Maori halkı ve cinsiyet açısından çeşitli aktörler ve ekip tarafından doldurulan bu film, son derece otantik hissettiriyor. Yakın zamanda Hulu tarafından alınan yapım, sevginin bazen her şeyin üstesinden nasıl gelebileceğine dair ödüllü bir keşif.

10. Sweetheart 

Glasgow Film Festivali’nin en önemli olaylarından biri olan ve tamamen büyüleyici Nell Barlow tarafından yönetilen bu Marley Morrison komedisi, tatilde ailesine katılmak zorunda kalan son derece garip 17 yaşındaki AJ’yi (Barlow) merkezine alıyor. Wifisiz ve annesi ve kız kardeşi tarafından zorlaştırılan haftaysa, cankurtaran Isla’nın (Ella-Rae Smith) gelişiyle kurtuluyor. Kıvrak zekalı ve abartısız Sweetheart, herkese iyi hissettiren bir hikaye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.