Dünyada Bir İlk: Sadece Trans Bireylere Sağlık Hizmeti Verecek Klinik Açıldı

 Dünyada Bir İlk: Sadece Trans Bireylere Sağlık Hizmeti Verecek Klinik Açıldı
Digiqole ad

Hindistan’da transları sağlık, ve HIV durumlarıyla ilgili olarak desteklemek için transların liderliğinde iki sağlık kliniği açıldı.

Hindustan Times’a göre, güneydeki Haydarabad kentindeki klinikler, trans ve non-binary toplulukların tüm üyelerini ağırlayacak ve trans doktorlar, hemşireler, yöneticiler ve danışmanlar görev alacak.

Klinikler Hindistan’da türünün ilk örneği ve hükümetin tartışmalı Transseksüel Kişiler Yasası’nın bir parçası olarak ülke genelinde trans kliniklerine sahip olma taahhüdünün bir parçası.

Yasayı eleştiren LGBTİ+’lar, bunun “insanlıktan çıkarıcı” olduğunu ve transların geçim kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Cinsiyet çeşitliliğine sahip grupların yoğun baskısına ve buna karşı 1000 kişilik güçlü bir yürüyüşe rağmen tasarı Kasım 2019’da yasalaştı.

Bir kişinin trans olduğunu “onaylamak” için bölge yargıçları tarafından yapılacak zorunlu tıbbi muayenelerle ilgili olan tartışmalı bir madde baskılardan sonra kaldırılırken, mağdurun cis ve trans olduğu suçlar için farklı cezalar da dahil olmak üzere çeşitli rahatsız edici unsurlar kaldı. 

Hindistan’ın yeni trans klinikleri ‘HIV’i önleme’ misyonuna sahip.

Güney eyaleti Telangana’nın başkenti Haydarabad’daki trans liderliğindeki iki yeni klinik, HIV ile yaşayanların genel Hindistan oranından daha fazla olduğu eyalette trans topluluğu arasında “HIV’i önleme” misyonuna sahip.

Trans aktivist Rachana Mudraboyina, Telangana Today’e verdiği demeçte, “Burada trans bireyler arasındaki HIV yaygınlığı, ulusal ortalama yüzde 3,13’e kıyasla yüzde 6,47’dir.”

“Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) sağlık sonuçlarına ilişkin ortak hedeflerinde bir ortak ve 2030 yılına kadar AIDS’i ortadan kaldırmak için Ulusal AIDS Kontrol Örgütü (NACO) ile ortak.

“USAID Accelerate projesi de çabalarında NACO’ya teknik yardım sağlıyor.”

Haydarabad’ın, HIV ile yaşayan transların oranının daha yüksek olması nedeniyle trans kliniklerinin açıldığı ilk şehir olarak seçildiğini de sözlerine ekledi.

Mudraboyina şunları söyledi:

“Haydarabad Transseksüel Toplum Kliniği, USAID’in HIV’i önleme ve transseksüeller arasında antiretroviral terapi (ART) tedavi hizmetlerini desteklemeye yönelik Accelerate projesinin misyon ve hedeflerine çok iyi uyuyor Klinik ayrıca toplumun sosyoekonomik durumunu iyileştirmeye ve genel refahla ilgilenmeye çalışıyor.”

İlk klinik Ocak ayında Narayanguda’da, ikincisi ise 11 Temmuz’da açıldı. İkinci kliniğin açılışına ünlü drag sanatçısı Sushant Divgikar katıldı.

Kliniklerin iyi niyet elçisi Divgikar, açılış töreninin bir fotoğrafını içeren bir Instagram gönderisinde trans kliniklerine fon sağladığı için John Hopkins Üniversitesi’ne teşekkür etti.

Divgikar, “Trans topluluğu için çok gurur verici bir an” dedi. “Trans kardeşlerimin insanlığa hizmet ettiğini görmek beni çok mutlu etti.”

“Bu, aynı zamanda doktor, hemşire, tıbbi personel, kaynak personeli, yönetim personeli, danışmanlar, psikiyatristler olabileceğimizin ve cis cinsiyetli heteroseksüel insanlar gibi daha birçok üretken işte çalışabileceğimizin kanıtı. İhtiyacımız olan tek şey eşitlik ve fırsat.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin