fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre, Trans Haklarına Desteğin En Güçlü Olduğu 10 Ülke Arasında Türkiye’de Var!

10 ülkede yakın zamanda yapılan bir anket, istihdam ve barınma gibi alanlarda trans karşıtı ayrımcılığa karşı koruma için güçlü destek olduğunu gösterdi.

Los Angeles California Üniversitesi’nde LGBTİ+ Destekçisi bir düşünce kuruluşu olan Williams Enstitüsü tarafından yıl boyunca yayınlanan bir dizi rapora göre, Çin, Meksika, Peru, Polonya, Güney Kore, Malezya, Sırbistan, Güney Afrika, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireylerin çoğunluğu trans korumalarını desteklemektedir. LGBTİ+ gazetesi Los Angeles Blade’e göre, her birindeki çok sayıda kişi transların cinsiyeti doğrulayan ameliyatlara erişebilmeleri gerektiğine inanıyordu.

 

Meksika, ülkenin dünyadaki en yüksek yıllık trans cinayet oranlarından birine sahip olmasına rağmen (yalnızca Brezilya’dan sonra ikinci sırada) trans bireyler için yasal korumayı destekleyen en yüksek katılımcı yüzdesini (%83) bildirdi. Ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü (%72) Williams Enstitüsü’ne Meksika’nın transları daha fazla kabul etme yolunda ilerlediğini söyledi ve üçte ikisinden biraz fazlası (%67) liderlerinin bu savunmasız nüfusu desteklemek için daha fazlasını yapmasını istedi.

Trans kişilere yüksek oranda destek veren diğer ülkeler arasında, yanıt verenlerin %72’sinin transların ayrımcılığa karşı korunması gerektiğini düşündüklerini belirttiği Güney Afrika ve yaklaşık dörtte üçünün (%74) ayrımcılığa karşı korumalara inandığı Çin yer alıyordu. Çinli yanıt verenlerin üçte ikisi (%66) transların cinsiyetini doğrulayan ameliyatlara erişimi olması gerektiğini düşünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri de trans hakları için güçlü bir destek gösterdi, ancak sayıları ankete katılan diğerlerinden biraz daha düşüktü. ABD’de yanıt verenlerin yaklaşık dörtte üçü (%71) transların cinsiyeti doğrulayan ameliyatlara erişimi olması gerektiğine inanıyor ve aynı sayı ABD’nin translara karşı daha hoşgörülü hale geldiğini söylüyor.

Williams Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Winston Luhur, transeksüel haklarına verilen desteğin en güçlü belirleyicilerinden birinin trans aile veya arkadaşlara sahip olmak olduğunu söyledi.

Luhur, Los Angeles Blade’e verdiği demeçte, “Trans bireyler ve onları etkileyen sorunlar daha görünür hale geldikçe, kamuoyunun hukuk ve politikayı nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi. “Gelecekteki çalışmalar, bu ülkelerde ve ötesinde trans bireylerle ilgili tutumları, yasaları ve politikaları yönlendiren belirli faktörleri de incelemelidir.”

Raporlar ayrıca, trans bireylere yönelik devlet desteğinin olmamasının mutlaka kamu desteğinin eksikliğini göstermediğini de vurguladı. Peru’da şu anda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği koruması yok, ancak yanıt verenlerin dörtte üçünden fazlası transların ayrımcılığa karşı korunması gerektiğine inanıyor.

Bu ülkelerin birçoğunda LGBTİ+ kişilere yönelik zulmün sicili göz önüne alındığında, trans haklarına yönelik uluslararası kamuoyu desteği cesaret verici. Polonya’da 100’den fazla belediye son yıllarda kendilerini “LGBT’siz” ilan etti ve Türk hükümeti LGBTİ+ kişileri yalnızca gurur etkinliklerine ev sahipliği yaptıkları için tutukladı. Malezya’da hâlâ kitaplarda eşcinsel seksi suç sayan sömürge dönemi yasaları var ve liderleri bu ceza yasalarını yoğunlaştıran daha katı yasalar çıkarıyorlar.

Kabul yolunda son zamanlarda kaydedilen ilerlemeye rağmen, muhafazakar düşünce kuruluşları tarafından desteklenen ABD’li Cumhuriyetçi milletvekilleri, 2021’de transları hedef alan yüzlerce yasa tasarısı sundu. Bu yasa tasarıları, trans küçükler için hayat kurtaran toplumsal cinsiyeti doğrulayan sağlık hizmetlerine erişimi kısıtlama, translar için banyo erişimini kısıtlama ve trans kızların cinsiyetlerine uygun spor takımına katılmalarını engelleme girişimlerini içeriyor. 

Williams Enstitüsü’nün sonuçları, Ipsos tarafından yürütülen bir 2017 anketinden elde edilen veriler kullanılarak çıkarıldı ve bulgular, özellikle dünyadaki trans yaşamları hakkında derinlemesine araştırmaların eksikliği göz önüne alındığında önemli. Araştırmacılara göre, Meksika, Malezya ve Güney Afrika için, raporlar türünün ilk örneğiydi.

Şimdiye kadar sadece 10 ülke araştırılmış olsa da henüz dahil olmayan diğer ülkeler de trans hakları konusunda harekete geçti. 2016’dan önceki bir Williams Enstitüsü raporu, trans kabulünde İspanya, İsveç ve Arjantin’i küresel liderler olarak gösterirken, ILGA’nın yıllık Gökkuşağı Avrupa endeksi şu anda LGBTİ+ nüfusları için en güçlü yasal korumaya sahip Avrupa ülkeleri olarak Malta, Belçika ve Lüksemburg’u sıralıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.