fbpx   .  

Yeni Dizimiz: Sense8

Hollywood sinemasını yakından takip edenler için Wachovski kardeşlerin yeri ayrıdır. V for Vendetta , Matrix , Bulut Atlası ve Jüpiter Yükseliyor gibi filmlere imza atan kardeşler dizi sektörüne hızlı bir giriş yaptılar. Amerika’nın paralı yayın yapan ve şimdiden efsaneleşen dizilere imza atan (Daredevil gibi) kanalı Netfix le anlaşan kardeşler 5 Haziran’da dizinin ilk sezonu olan 12 bölümü birden yayınladılar.

Lana Wachovski‘nin cinsiyet değiştirip kadın olmasının da büyük etkisinin olduğunu düşündüğüm diğer bir ayrıntı ise dizi karakterlerinden bir kaçının trans, gay ve lezbiyen olmaları. Aynı zamanda LGBTİ karakterlerin aile ve dış dünya ile ne gibi sorunlar yaşadığını da çarpıcı şekilde gösteren dizi 8 ana karakterin etrafında dönüyor. Dünyanın farklı noktalarında çekilen Sense8 İngiltere, Hindistan Kenya, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Almanya, Güney Kore gibi yerlerde geçiyor. İşin ilgi çeken kısmı ise bu 8 kişinin aradaki mesafelere aldırmadan birbirleriyle iletişime geçebilmeleri ve istedikleri zaman birbirlerinin yanında olabilmeleri. 12 bölümün tamamını izlemiş ve bitirmiş biri olarak size verebileceğim en büyük tavsiye ilk 4-5 bölüme göre karar vermeyip ısrarla izlemeye devam etmenizdir. Konu itibari ile izleyiciye bilgi veren ve olayların örülüşünü sergileyen ilk bölümler ağır gelebilir. Ancak sonrasında dizi bir depar yapıyor ki sormayın. Hele 10. bölümün son 5-6 dakikasını nefesinizi tutarak ve gözler faltaşı olarak izliyorsunuz. spoiler vermemek için kısaca bahsetmem gerekirse 10. bölümün sonunda 8 ana karakterin annelerinden doğum anlarını izliyoruz. Hem de en ince ayrıntısına kadar; ana rahminden çıkışından göbek kordonunun kesilişine kadar. Çok keyif alacağınızı ve LGBTİ karakterlerin de varlığıyla daha da mutlu olacağınız bir dizi olduğunu düşünüyorum. Keyifli seyirler…

 

NOT: Hernando benim favorim 🙂 Bu arada dizide kullanılan müziklerinde müptelası olup Shazam ınızı açıp şarkıları arayacağınızı da biliyorum.

Yaşar İşgörenler
E-Posta: yasar.isgorenler@gaymag.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.