Yeni LGBTİ+ Kapsayıcı ve Cinsiyetsiz Emojiler Yakında Telefonunuzda Olacak

 Yeni LGBTİ+ Kapsayıcı ve Cinsiyetsiz Emojiler Yakında Telefonunuzda Olacak
Digiqole ad

LGBTİ+ kapsayıcı ve cinsiyetsiz emojileri de içeren 200’den fazla yeni emoji onaylandı ve yakında telefonlarda olacak.

The Unicode Consortium, emojileri yaratmaktan sorumlu organizasyon, Emoji 13.1 kapsamında ‘tutuşmuş kalp’, ‘nefes veren yüz’ ve ‘spiral gözlerin’ de dahil olduğu (kısacası 2020 yılını özetlemek için gerekli olan her şey) yeni avatarları duyurdu.

Yeni emojilerin çeşitliliği daha da artıyor. Aralarında sakallı bir cinsiyetsiz birey, sakallı bir erkek ve bir kadın da var.

Ayrıca paketin içinde farklı ırklardan çiftleri simgeleyen ikonlar da bulunacak. Bu emojiler farklı ten renklerinde hem eşcinsel hem de heteroseksüel çiftler için geliştirildi.

Farklı ten renkleri eklenen emojilerden bazıları da kalpli çift ve öpücük emojisi. Bunlar şu anda sadece varsayılan sarı renkte mevcut.

Yeni emojilerin cihazlara 2021 yılına kadar gelmesi beklenmiyor. Unicode 14. Versiyonun çıkışını pandemi sebebiyle erteledi, çoğu cihazdaysa henüz 13.0 versiyonu bulunmuyor.

Unicode daha önce Emoji 13.0 kapsamında translar için de iki yeni emoji yaratacağını açıklamıştı. Bu iki emoji trans Pride bayrağı ve trans sembolü emojisi.

Google’da çalışan trans birey Tea Uglow senelerdir trans Pride bayrağı emojisini dahil ettirmeye çalışanlardan biriydi ve haberle havalara uçtu.

Tea Uglow sevincini,

Sonunda ana akım kültüre dahil olabildiğimiz için çok mutlu hissediyoruz. Dünya çapında bir ekip işi oldu,’ diyerek ifade etti.

Emoji 13.0 -ve onunla birlikte trans Pride bayrağı da- bir süredir Android’de kullanılabilir ve önümüzdeki birkaç ay içinde iOS’a da gelecek. Emoji 13.1’inse 2021’de cihazlara gelmesi bekleniyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin