fbpx   .  

Yolculuklar ve Haz: 9 Etkileyici ve Unutulmaz LGBTİ+ Seks Sahnesi

Bu yılki Sundance Film Festivali’ndeki ilk gösteriminden bu yana büyük beğeni toplayan dram filmi Passages, Paris’te yaşayan 30’lu yaşlardaki üç gencin “karmaşık” kelimesinin özeti niteliğindeki patlamaya hazır ilişki dinamiklerini ele alıyor.

Film, Franz Rogowski tarafından canlandırılan ateşli ve çılgın film yönetmeni Tomas ile Ben Whishaw tarafından canlandırılan nispeten uysal kocası Martin’i takip ediyor. Tomas bir kadınla -öğretmen Agathe (Adéle Exarchopoulos)- ikinci bir ilişkiye başlayınca, Tomas ve Martin’in açık evliliklerinin sınırları teste tabi tutulur. Agathe’nin Tomas’la paylaştığı tutkulu bağın ötesinde bir ilişkiden beklentileri de aynı şekilde.

Tomas’ın bir ilişkisi mi var? İki açık ilişkisi mi var? Üçlü bir ilişki mi? Üçü de çok aşlılık mı yaşıyor – ta ki biri yaşamayana kadar? Passages net cevaplar sunmuyor. Aksine, adından da anlaşılacağı gibi, tüm bu olasılıkları ve daha fazlasını araştırıyor.

 

MUBI tarafından 1 Eylül’de sinemalarda gösterime girecek olan filmin merkezinde, Tomas ve Martin’in samimi ve erotik bağının gözler önüne serildiği uzun bir seks sahnesi yer alıyor. Attitude, Rogowski ve Whishaw’un yetenek ve cüretlerinden ilham alarak bu patlayıcı seks sahnesini ve sinema tarihindeki benzerlerini ele alıyor. Unutulmaz derecede komik olanlardan ilkleri zorlayanlara ve bir ya da iki havadan sudan sohbete kadar, hafıza şeridinde bir yolculuk için bize katılın…

1- Passages filminin Tomas ve Martin’i

Tutkulu ve yoğun olsa da, Passages’daki yukarıda bahsedilen seks sahnesi müstehcen olmaktan çok uzak. Ancak bu, ABD’deki Sinema Filmleri Derneği’nin filme NC-17 değerlendirmesi yapmasını engellemedi; bu, genellikle özellikle grafik veya müstehcen içerik için ayrılmış nadir bir derecelendirmedir. Bu yazar, derecelendirmenin gay seksine karşı duyulan hoşnutsuzluğun bir sonucu olduğunu rahatlıkla tahmin edebiliyor. Yönetmen Ira Sachs ise bu hareketi “oldukça tehlikeli bir kültürel sansür biçimi” olarak nitelendirdi.

 

LA Times’a konuşan Sachs, “O sahnenin göründüğü kadar güçlü ve etkili olmasından dolayı çok mutluyum çünkü benim niyetim de buydu,” dedi. “Filmde seks hayatlarımız üzerindeki etkisinden ve bireyler olarak bizim için ne anlama geldiğinden saklanmadığımız bir an yaratmaktı.”

Bu sahneyi bu kadar güçlü ve benzersiz kılan şey, uzun çekimlerin uzunluğu ve oyuncuların film boyunca yorulmak bilmeyen özverileridir; beslenen samimiyetin ham duygusunun ortaya çıkarıcı etkisidir.

Şimdiye kadar hem işinde hem de evliliğinde söz sahibi olan Tomas, Martin’in cinselliğine (fiziksel olarak alttan alma eyleminden değil, daha derin bir şeyden bahsediyoruz) boyun eğerken , korkmuş bir hayvan gibi hareket ettiğini görmeye alıştığımız Martin neredeyse vahşileşiyor. Cis hetero izleyicilerin yüksek sesle “Ben tam tersi olacağını düşünmüştüm” dediklerini hayal edebiliyoruz. Ancak kuir izleyiciler ve özellikle biseksüel erkekler, seksin (teoride) önkoşul ataerkil baskılardan arınmış olduğu durumlarda beklentilerin altüst olması ve güç dinamiklerinin değişmesiyle birlikte, daha da güçlendiklerini ifade edebilirler.

2- Brokeback Mountain filminden Jack ve Ennis

Jake Gyllenhaal ve merhum Heath Ledger, 60’lı ve 70’li yıllarda Wyoming ve Teksas’ın mütevazı topraklarında geçen, erkekler arasındaki gizli aşkın destansı öyküsü, 2005 Oscar ödüllü Brokeback Mountain’da Ennis ve Jack karakterlerine hayat verdiler.

Ledger 2005’te E! Online’a verdiği bir röportajda seks sahnelerine nasıl hazırlandığı sorulduğunda şunları söylemişti “Sanırım gerçek bir hazırlık yok. Bilirsiniz, karakterimin aksine ben büyük bir aşk hayranıyım, aşka aşığım, aşkı araştırdım ve bilirsiniz çok dışavurumcuyum ve bu yüzden aşkı nasıl hissedeceğimi biliyorum. İster hapsolmuş ve ifade edilemeyen bir aşk olsun, bunu çok iyi anlıyorum. Ve eğer birini öpmekse, o da öyle. Birini nasıl öpeceğimi biliyorum, biriyle nasıl sevişeceğimi biliyorum, yani yapabilirim – aynı şeyi yaparsınız. Ama farklı biriyle. Bir erkekle. Ama birini nasıl öpeceğinizi bilirsiniz ve bunu yaparsınız.”

Gyllenhaal, 2021 yılında Sunday Times’a verdiği bir röportajda, Ledger’la birlikte rol almalarının bugün tartışma yaratıp yaratmayacağını düşünüp düşünmediği sorulduğunda şunları söyledi “Hikaye anlatımının güzel yanlarından biri de bu rolleri oynayan iki heteroseksüel erkek olmamızdı. Böyle bir rolü oynamakla ilgili bir baskı vardı, bilirsiniz, bunu neden yapasınız ki? Bence bu baskıyı kırmak ikimiz için de çok önemliydi.”

3- Just Like That’in ikinci sezonundan Miranda ve Che

Sex and the City yan dizisi And Just Like That’te Sara Ramirez tarafından canlandırılan non-binary komedyen Che’nin berbatlığı hakkında çok şey yazıldı. Elbette küstahlar ve komik değiller – ama seksapellerini de inkar etmek mümkün değil – özellikle de Cynthia Nixon’ın canlandırdığı uzun süreli SATC karakteri Miranda’nın gözünde, en yakın arkadaşı yan odada ameliyattan çıkarken Carrie’nin mutfağında bir operanın tüm melodramıyla heteroseksüelliği Che tarafından yok edildi.

InStyle’a AJLT’nin seks sahnelerine ve çıplaklığa olan ihtiyacı hakkında konuşan Nixon şunları söyledi: “Dizi seks temalı ve bazen insanlar kıyafetleri üzerindeyken de seks yapıyor ama çoğunlukla seks yaparken çıplak oluyorlar” diye açıklıyor. “Dolayısıyla, her zaman gerçekçi bir şekilde konuşursak, burada çıplak olup olmayacağına karar vermeye çalışıyorum. Bu durumda – tamam, bu benim en sevdiğim şey değil, bu konuda kendimi çok rahat hissetmiyorum – ama yine de kabul ediyorum.”

57 yaşındaki oyuncu sözlerine şunları da ekledi: “Che’ye aşık oldu ve çok heyecanlı bir seks yapmaya başladı, bu yüzden bedenlerini çok fazla gördük. Omuzları, boynu ve kolları gördük.”

Che’nin az takdir edilen bir başka özelliği de etik çok eşlilik konusundaki kararlılığıdır. Sevgililerinin kocası Steve ile kapalı bir evlilik sürdürdüğünü öğrendiklerinde Miranda’ya bir ultimatom verirler: Ya ben ya o. Aşk sarhoşu kızıl saçlı ilkini seçer… ve hala yayınlanmakta olan ikinci sezonda kaos başlar.

4- You’nun dördüncü sezonunda Adam’ın golden shower sahnesi

Oyuncu Lukas Gage, ister kaba yönetmenlere seslendiği için, ister The White Lotus’un birinci sezonunda ekrandaki sevgilisi Murray Bartlett’le rimming yaparken görüntülendiği için olsun, viral olmaktan vazgeçemiyor. Yükselen yıldız, You’nun ikinci sezonu bu yılın başlarında yayınlandığında bir seks sahnesiyle bir kez daha internetin gündemine oturdu.

Seri katil dramasında Gage, herkesin önünde heteroseksüel ve bir kadınla ilişkisi olan zengin playboy Adam’ı canlandırıyor. Ancak, özel hayatında erkeklerden hoşlanıyor ve ikinci bölümde ekranda nadiren gösterilen bir fanteziye kapıldığı görülüyor: su sporları.

Lukas Mart ayında New York Times’a verdiği bir röportajda, “Eğer (You’da) gizli bir fantezisi olan ve dürüst olmakta zorlanan bir karakteri ya da (The White Lotus’ta) patronuyla ilk kuir deneyimini yaşayan bir adamı izliyorsak, bunu göstermemenin bir kötülük olduğunu düşünüyorum” dedi.

Genel olarak seks sahneleri üzerine düşünen yıldız şunları söyledi: “DM’lerimde bu konuda çok tepki alıyorum, “Bu çok iğrenç” diyorlar. Bu da beni kızdırıyor çünkü kimsenin keyfini kaçırmak istemiyorum. Ama pek çok insan oyuncuyu karakterden ayırmakta zorlanabiliyor ve sonra birden Starbucks’ta insanlar yanıma gelip (sahnenin gerçek olup olmadığını) soruyor. İnsanlar bunun rol icabı olduğunu unutuyor.”

5- The Handmaiden’da Sook-hee ve Leydi Hideko

Yönetmen Park Chan-wook’un 2016 yapımı gerilim filmi The Handmaiden’daki seks sahneleri konusuna nereden başlamalı? İki saat 24 dakika süren filmde sayılamayacak kadar çok seks sahnesi var ve her biri nefes kesici derecede çarpıcı bir şekilde işlenmiş.

Film, zengin bir kadın ile ona bakması için tutulan ve kısa süre içinde büyük bir aşk ve şehvete kapıldığı dolandırıcı hizmetçi arasındaki ilişkiyi inceliyor. İlk cinsel karşılaşmalarında Sook-hee’nin, hain bir taliple evlenmeden önce onu sevişme sanatında eğittiği iddia edilir. (“Eminim o da bunu yapmak isteyecektir!” diye sızlanır Sook-hee, Leydi Hideko’nun göğsüne dokunurken. “Gerçekten bu kadar şefkatli olacak mı?” diye cevap verir).

Rüya gibi bir fantezi, ipek çarşaflar ve editörlerin elinden çıkma gecelikler eşliğinde, Kim Tae-ri ve Kim Min-hee’nin açık yürekli performanslarıyla sessizce canlanıyor. Aralarındaki cinsel ve duygusal kimya Koreli izleyicileri olduğu gibi sizi de alıp götürecek. Chan-wook, “Düşündüğünüzün aksine, Kore’de seks sahneleri veya eşcinsellik sahneleri nedeniyle herhangi bir boykot veya protesto olmadı” dedi.

6- Pray Tell ve Ricky Pose’un ikinci sezonunda

Pose birçok engeli aştı – en önemlisi de şimdiye kadarki senaryolu diziler arasında en geniş trans kadın oyuncu kadrosuna sahip olmasıydı.

Ama aynı zamanda HIV pozitif Ricky (Dyllon Burnside) ve Pray Tell (2021’de HIV pozitif olduğunu kamuoyuyla paylaşan Billy Porter) arasındaki hassas romantizmi canlandırarak da sınırları zorladı. Dahası, karakterlerin seks sahnesinin, siyah, kuir, HIV pozitif erkek karakterler arasında ekranda gösterilen ilk sahne olduğu bildirildi.

Dyllon 2021’de Metro’ya verdiği bir röportajda bu anı şöyle değerlendirdi: “Ekranda oynanış şekli senaryo değildi. O bölümü yazan ve yöneten Steven Canals ile Billy ve benim işbirliğimizdi. Şefkat ve tutkuyla doluydu.”

Şöyle devam etti: “Çoğu zaman seksin sadece fiziksel bir şey olduğunu düşünürüz ve seks hakkında doğru olduğunu bildiğim şey, bundan çok daha fazlası olduğudur – samimi, duygusal, ruhsal bir deneyimdir; tam bir zihin/beden deneyimidir; ve bence Pray Tell ve Ricky’yi bir araya getiren şey, belki de statüleri nedeniyle hissettikleri aynı türden izolasyon, sevgisizlik hissidir.”

7- Mulholland Drive’dan Diane ve Rita

Mulholland Drive gibi entelektüel açıdan zorlayıcı ve çoğu zaman eksantrik bir filmin kalbinin, iki kadının (Naomi Watts ve Laura Harring’in canlandırdığı Diana ve Rita) Holyweird tehlikelerinden kaçarak erotik ve şehvetli olduğu kadar sevgi dolu ve şefkatli bir ihtiras gecesi geçirdikleri bu son derece samimi, temel seks sahnesinde atıyor olması oldukça anlamlı.

Filmin 15. yıldönümü münasebetiyle Dazed’e verdiği bir röportajda Laura şunları söyledi: “Aşk sahnesi kolay değildi. Naomi harikaydı ve birbirimize karşı rahattık. Ama soyunmanın getirdiği bir savunmasızlık vardı. Soyunma odamdan dışarı çıkmıyordum. Çok endişeliydim.”

Mulholland Drive’daki belki de en kötü üne sahip seks sahnesi, kalbi kırık Diane’in zevk ve kendine zarar verme arasında gidip gelen mastürbasyon sahnesidir ve muhtemelen bazı kuir insanların kendi cinsellikleri ve kendileriyle olan sıkıntılı ilişkilerini temsil ediyor.

Watts 20 yıl sonra yeniden gösterime giren film için verdiği bir röportajda, “Öfkelendim, ağladım, çok rahatsız ediciydi,” diye hatırlıyor. “David’le ilgili olan şey sizi devam ettirmesi, onu memnun etmek istiyorsunuz çünkü o gerçekten doğru bir şeyin peşinde ve siz de vazgeçmek istemiyorsunuz.”

8- Queer as Folk’un birinci sezonundan Ruthie ve Shar

90’larda Russell T Davies tarafından yaratılan orijinal yapım olan Queer As Folk’ta senaryo, Aidan Gillen’ın canlandırdığı Stuart ile Charlie Hunnam’ın canlandırdığı Nathan arasındaki yaş farkı ilişkisine odaklanıyordu.

Peacock’ın 2022’de seks sahneleri içeren diziyi yeniden canlandırması hareketi New Orleans’a taşıdı, Sex and the City ikonu Kim Cattrall’ı da içeren bir oyuncu kadrosuna sahip oldu ve açılış bölümünde bu rimming sahnesine bir göndermede bulundu. Ancak, izleyicinin aklından çıkmayan, cinsiyet çeşitliliği olan bir çift arasındaki seks sahnesidir. Bu sahnede trans kadın Ruthie (Jesse James Keitel tarafından canlandırılan), non-binary partneri Char (CG tarafından canlandırılan) ile seks yapıyor.

Aktris Keitel geçen yıl Attitude’a verdiği bir röportajda sahne için tamamen çıplak olma kararıyla ilgili olarak “Hayatımda hiçbir şeyden bu kadar onur duymamıştım” dedi. “Umarım bu sahne benimle benzer bedenlere sahip insanlara küçümseyerek, şehvetle, nefretle, hayranlıkla, kafa karışıklığıyla, her neyse bakan insanlar üzerinde bir etki yaratır… Umarım insanlar şöyle diyebilir: ‘Bu, trans olan biriyle duygusal, etkili, güçlendirici bir seks sahnesiydi’. Ya da: ‘Bu sahnede kendimi görüyorum.” 

Yıldız oyuncu sözlerine şunları da ekledi: “Bana bu sahneyi çekip çekmeyeceğim sorusu ilk sorulduğunda, her zaman ‘Doğru rol, proje ve sahne için bunu yaparım’ dedim. ‘Beni durduran tek şey bir şeye karşı duyduğum rahatsızlıktır’ diye düşündüm.”

9- Bros’tan Aaron ve Bobby

Billy Eichner tarafından yazılan ve başrolünde oynadığı, eşcinsel erkekler hakkındaki ilk büyük stüdyo romantik komedisi, geçen yıl vizyona girdiğinde gişeyi yeterince etkilememiş olabilir. Ancak, eleştirmenlerce iyi karşılanan filmin, kahkahalarla güldüren mizah anlarıyla gelecekte kulaktan kulağa yeni izleyiciler bulacağını söyleyebiliriz.

Filmin fragmanında yoğun bir şekilde yer alan böyle bir sahnede, ana karakterler Aaron ve Bobby ilk buluşmalarının ardından romantik bir öpücük paylaşıyor. Ancak kamera daha sonra zoom yaparak Aaron’ın yeni erkek arkadaşıyla tatlı sözler paylaşırken aynı anda iki erkekle daha oral seks yaptığını gösteriyor. Kim demiş erkekler birden fazla iş yapamaz diye?

Aaron ve Bobby’nin film boyunca grup seks yaparken görüldükleri tek sahne bu değil; yıllar boyunca filmlerde yaşanan temiz ve düzgün seks geçmişi düşünüldüğünde bu oldukça şaşırtıcı bir durum. (Sana sesleniyoruz, Call Me By Your Name ve Elio ile Oliver sevişirken pencereden dışarı çıkan kamerana). Bununla birlikte, belki de en komik seks sahnesi, yarı kaslara tapınma, yarı güreş maçı olan sadece ikisini içeriyor.

Aaron’ı canlandıran aktör Luke Macfarlane geçen yıl Attitude’a verdiği bir röportajda filmi değerlendirirken şunları söyledi: “Üstsüz erkeklerle dolu bir odaya gidip öpüşme, onları eve götürme ve hapse atılma endişesi duymama hakkımız var. Cinsel özgürlük önemlidir. Ve biz bunu yaptık. Ama bence işin asıl zor kısmı, sevgiyi hissetmek için kalbin gerçekten çalışmasıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.