YouTube’un Artık Affı Yok! Irkçı, Cinsiyetçi ve Nefret Söylemi Barındıran Videolar Kaldırılıyor!

 YouTube’un Artık Affı Yok! Irkçı, Cinsiyetçi ve Nefret Söylemi Barındıran Videolar Kaldırılıyor!
Digiqole ad

YouTube, ırkçı, cinsiyetçi ve nefret söylemi barındıran videoların hepsini kaldırıyor.

İnternet son günlerde klavye delikanlılarının ağzına geleni söyleyebileceği ve ardından kaçıp gidebileceği bir yer haline geldi. Teknoloji meraklısı olmadığınız takdirde, internet sizin için zihinsel bakımdan oldukça tehlikeli bir yer olabilir. Bazen bu nefret, fiziksel şiddete bile yol açabilir. Viral olan bir içeriğe karşı birçok nefret yorumu gelebilir. Hatta bazı insanlar nefretlerini daha ileri götürerek olası fiziksel zararlara yol açabilecek komplo veya kışkırtma videoları yapabilir. Bu yüzden büyük bir video platformu olan YouTube, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapıyor.

CBS News’a göre YouTube, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim gibi konularda aşağılayıcı olan tüm videoları kaldırıyor. Ayrıca bu videolar arasında insanlara karşı ırkçılık yapmakla kalmayıp, onları tehdit eden videolar da bulunuyor. Yaz boyunca şirket, Neo-Nazi ve ‘beyaz üstünlüğü’ gibi konulara sahip videoları kaldırdı. Her ne kadar YouTube nefret söylemi bulunan videoları barındırdığı gerekçesiyle sık sık suçlansa da, sonunda doğru adımlar atmaya başladı. YouTube ayrıca nefret söylemi bulunmasına rağmen topluluk kurallarına uyan videoların yapımcılarının reklamlardan para kazanamayacağını bildirdi. Şirket şimdi yeni yorum kurallarına sahip olmak için adımlar atıyor. Kırmızı bayrakla işaretlenen yorumların videonun yapımcısı tarafından onaylanması gerekecek.

İfade özgürlüğü her ne kadar herkesin hakkı olsa da, nefret söylemlerinin yasaklanmasının YouTube için iyi bir adım olacağı düşünülüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

147 Paylaşımlar
Paylaş147
Tweetle
Paylaş
Pin