fbpx   .  

Yunanistan’dan Evlilik Eşitliği’ne Yeşil Işık! 

Ülkenin Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Temmuz 2023’te, LGBTİ+ topluluğunu kapsayan yasayı görev süresi boyunca geçirmeyi taahhüt etti.

Başbakan, “Aynı cinsiyetten evlilik bir noktada gerçekleşecek ve bu stratejimizin bir parçası” dedi.

“Yunan toplumu buna çok daha hazır ve olgun.”

 

Ülke, 2015’ten beri aynı cinsiyetten birliktelikleri tanısa da, LGBTİ+ çiftlerine sadece birkaç hak ve fayda sunuyor. Ülkenin etkili Ortodoks Kilisesi ise, yasaya karşı çıkmak için adım attı.

Ülkedeki LGBTİ+ topluluğu lehine olan şey, Mitsotakis hükümetinin kilisenin yasaya karşı çıkmasının kararlarını etkilemesine izin vermemesi.

Dini kuruluşun yanıtı üzerine, hükümet sözcüsü Pavalos Marinakis şunları söyledi: “Her zaman Kilise’nin görüşlerini saygıyla dinliyoruz. Ama aynı zamanda politikamızı uyguluyoruz ve toplumun, sivil toplumun, vatandaşların, kurumların ve partilerin görüşlerini topluca dinleyeceğiz.”

Henüz resmi bir öneri yayınlanmamış olsa da, hükümetin muhalefeti minimize etmeyi ve aynı cinsiyetten çiftlerin ebeveyn haklarına odaklanmayı amaçladığı bildiriliyor. Son birkaç yıl içinde Yunanistan, yerel LGBTİ+ topluluğunu destekleyen ve koruyan politikaları benimsemeye başladı.

2022 Mayıs ayında, hükümet, ‘dönüşüm terapisi’ adı verilen uygulamayı, reşit olmayanlar ve diğer “savunmasız kişiler” için yasakladı.

Sağlık Bakanı Thanos Plevris, bir açıklamada şunları söyledi: “Bazı yanlış tedaviler vardı, ama bu tedaviler hem bir terapi değil hem de bilimsel olarak desteklenmiyor.”

Yasa kapsamında, zararlı uygulamayı sunan merkezler ve bireyler, bir kişinin açık rızasını almak zorundalar. Ayrıca, sözde ‘dönüşüm terapisininin’ reklamını yapmak da ülkede yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.