fbpx   .  

Sundance 2024’ün En İyi 13 Kuir Filmi 

Sundance Film Festivali muhteşem filmleri, gelecek vaat eden film yapımcılarını ve sanatçıları, sınırları zorlayan projeleri ve geleceğin Oscar kazananlarını sergilemesiyle tanınıyor ve 2024 programı da bu mirası devam ettiriyor!

Kısa bir süre önce festival, her yıl Park City, Utah’ta düzenlenen festivaller sırasında yayınlanacak olan film ve belgesellerden epizodik ve New Frontier projelerine kadar 91 projeden oluşan yığılmış kadrosunu açıkladı.

Paris Is Burning, Bound, The Celluloid Closet, Boys Don’t Cry, Hedwig and the Angry Inch,Y Tu Mamá También, Call Me by Your Name, Disclosure ve Kokomo City gibi birçok ikonik kuir film Sundance’te ilk gösterimlerini yaptı ya da yayınlandı.

 

Festival 2024’te daha da fazla kuir filme ve kuir  sinemacıların filmlerine ev sahipliği yaparak bu geleneği sürdürüyor.

İşte Sundance 2024’te görmek için sabırsızlandığımız 13 kuir yapım! Festival için biletler 11 Ocak’ta satışa sunulacak.

Desire Lines

İran asıllı Amerikalı bir trans erkek, kendi cinsel arzularını çözmek için LGBTİ+ arşivinde zaman yolculuğu yaparak baş döndürücü ve erotik bir arayışa girdiğinde geçmiş ve bugün çarpışır. Başrolde Theo Germaine.

FRIDA

İkonik sanatçı Frida Kahlo’nun hayatına, zihnine ve kalbine doğru samimi ve büyülü bir yolculuk. Günlüğünden, açıklayıcı mektuplarından, denemelerinden ve basılı röportajlarından alınan kendi sözleriyle ilk kez anlatılıyor ve unutulmaz sanat eserlerinden esinlenen lirik animasyonla canlı bir şekilde hayata geçiriliyor.

I Saw the TV Glow

“Genç Owen banliyöde hayatını sürdürmeye çalışırken sınıf arkadaşı onu gizemli bir gece yarısı televizyon programıyla tanıştırır – bu program kendi dünyalarının altında doğaüstü bir dünyanın vizyonudur. Televizyonun soluk ışığında Owen’ın gerçekliğe bakışı çatırdamaya başlar.”

In the Summers

Hayatlarının ilk yıllarını kapsayan bir yolculukta iki kız kardeş, her yıl yaz aylarında Las Cruces, New Mexico’daki evlerine yaptıkları ziyaretler sırasında sevgi dolu ama uçarı babalarına doğru yol alırlar.

Layla

Layla, mücadele içinde olan bir Arap drag queen olduğunda, ilk kez aşık olur ve kendini, kim olduğunu sınayan dönüştürücü bir ilişkide kaybedip bulur.

Love Lies Bleeding

Münzevi spor salonu yöneticisi Lou (Kristen Stewart), hayallerinin peşinden Las Vegas’a giden hırslı vücut geliştirmeci Jackie’ye (Katy O’Brian) aşık olur. Ancak aşkları şiddeti ateşler ve onları Lou’nun suçlu ailesinin ağının derinliklerine çeker.

Love Machina

Fütüristler Martine ve Bina Rothblatt, galakside bir kez yaşanan aşklarını zamanın geri kalanında da sürdürmek amacıyla Bina’nın bilincini bir insandan robota aktarması için Bina48 adlı gelişmiş bir insansı yapay zekayı görevlendirir.

My Old Ass

Üniversiteden önceki yaz, zeki ama saygısız Elliott bir mantar gezisi sırasında eski haliyle yüz yüze gelir. Bu karşılaşma, Elliott çocukluk evinden ayrılmaya hazırlanırken kendini keşfetme ve ilk aşk üzerine komik ve içten bir yolculuğu teşvik eder.

Ponyboi

River Gallo (aynı zamanda senaryosunu da yazdı) ve Dylan O’Brien’ın yanı sıra Victoria Peretti, Murray Bartlett ve Indya Moore’un rol aldığı Ponyboi, “New Jersey’de Sevgililer Günü boyunca”, “genç bir interseks seks işçisinin bir uyuşturucu anlaşmasının ters gitmesinin ardından mafyadan kaçmak zorunda kalması ve onu geçmişiyle yüzleşmeye zorlamasıyla” ortaya çıkıyor.

Power

Toplumsal düzenin korunması amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde polislik yüzlerce yıl içinde kapsam ve ölçek bakımından büyük bir patlama yaşadı. Artık Amerikan polisliği tek bir kelimeyi temsil ediyor: güç. Bu belgesel yönetmen Yance Ford’dan geliyor. Sebastian, Londra’da yaşayan 25 yaşındaki hevesli bir yazar olan Max, ilk romanını araştırmak için seks işçisi olarak ikili bir hayata başlar.

Stress Positions

“Terry Goon bir yandan eski kocasının Brooklyn’deki evinde sıkı bir karantina uygularken, bir yandan da elektrikli scooter kazasının ardından bacağı alçıya alınan 19 yaşındaki Faslı model Bahlul adındaki yeğenine bakmaktadır. Ne yazık ki Terry için hayatındaki herkes modelle tanışmak istemektedir.”

Sue Bird: In the Clutch

21 yıllık profesyonel kariyeri boyunca WNBA basketbol efsanesi Sue Bird, beş Olimpiyat altını kazanarak en başarılı oyun kurucu haline gelmiştir. Nişanlısı, ABD futbol yıldızı Megan Rapinoe ile birlikte Sue, bir sonraki zorluğuyla yüzleşir: hayatta tek bildiği alandan emekli olmaktadır.

Will & Harper

Will Ferrell 30 yıllık yakın arkadaşının trans bir kadın olduğunu öğrendiğinde, ikili arkadaşlık, geçiş süreci ve Amerika’nın samimi bir portresinde ilişkilerinin bu yeni aşamasını ele almak için ülkeler arası bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.