Dünya Haberler

Zorbalık Kurbanı Liseli Eşcinsel Genç, Okullar İdaresini Mahkemeye Verdi!

GMag
Yazar: GMag

Wisconsin’de yaşayan gay bir genç, kendisini zorbalığa karşı korumadaki yetersizliği nedeniyle bölgesinden sorumlu okullar idaresine dava açtı.

Okullar idaresi nedir?

ABD’ye has olan okullar idaresi, bölgelere göre değişmekle birlikte genelde ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyesindeki okullardan sorumlu idari bir birimdir. 

Journal Sentinel’in haberine göre 19 yaşındaki Guadalupe Paredes, ABD anayasasının 14. maddesini çiğnediği gerekçesi ile Kenosha Unified okullar idaresini mahkemeye verdi.

İkinci defa bir LGBT öğrenci ile davalık olan idare, daha önceki davada ayrımcılık yaptığı gerekçesi ile 800,000 dolar cezaya çarptırılmıştı. 

Bu sefer ise, Paredes eğitim hakkının elinden alındığı gerekçesi ile harekete geçti. 

Öğrencilik hayatı zorbalıktan muzdarip olmakla geçen Paredes, olayların üçüncü sınıfa kadar dayandığını dile getiriyor. Hatta ifadesine göre, durum o kadar kötüymüş ki beşinci sınıfa geldiğinde psikiyatrik tedavi için hastaneye yatmış.

Gördüğü eziyet nedeniyle okul müdüründen yardım isteyen Paredes, “senin gibilerden hoşlanmak zorunda değiliz” cevabı aldığını da vurguluyor.

Ne yazık ki ardı kesilmeyen olaylar, sanal platforma da taşınıyor ve Paredes’e “kendini asması”nı söyleyen çocuk, aynı ifadeleri Facebook aracılığı ile de dile getiriyor.

Lisede artık şikayette bulunmaktan yorulan Paredes, bir yandan “gay olduğunu söylediği için zorbalığı hakettiği” yönündeki saçma düşüncelerle boğuşuyor. Fakat ne yazık ki depresyona yenik düşüp okulunu bırakıyor. 

Gencin, tüm bu süreç boyunca sorumluları cezasız bırakan idare ile davası hala devam ediyor.

Yorum Yaz

37 Paylaşımlar
+1
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin