fbpx   .  

13 Yaşındaki Bir Çocuk, Yaşadığı Kasabayı Gökkuşağı Bayraklarıyla Donattı!

Genç LGBTİ+ hakları aktivisti Ava Mackin bulunduğu bölgedeki yerel işletmeleri, Pride etkinlikleriyle kutlamaya ikna etmeyi başardı.

Ava Mackin sosyal mesafe kısıtlamalarının, titizlikle planladığı Pride kutlamasının önüne geçmesine izin vermedi. Etkinliği ileri bir tarihe ertelemekten ziyade 13 yaşındaki Ava, “Kasabanı Gökkuşağının Renklerine Boya! (Paint Your Towns Rainbow)” hareketini başlatarak kutlamalara kaldığı yerden devam etti.

 

 Bu hareket dahilinde ailesinin de desteğini alan genç LGBTİ+ hakları aktivisti, yerel işletmelerin dükkan girişlerine asmaları için yüzlerce gökkuşağı bayrağı dağıttı.

 

Genç aktivist Mackin’in annesi Lisa Gregoire, Out dergisine yaptığı konuşmada kızının da fark yaratmak isteyen insanlardan sadece biri olduğunu dile getirdi. Mackin’in öncüsü olduğu bu hareket ilk olarak çalıştığı iş yerinde başladı.

Mackin, dükkan sahiplerinin bayrak asma fikrine olumlu baktıklarını ve bu konuda desteklerini esirgemediklerini söyledi.

İnsanların bu desteği sayesinde hareket daha da ilgi gördü ve Mackins elindeki bayraklar bitene kadar bayrakları dağıtmaya devam etti. Daha sonra Mackins’in başlattığı hareket, başlı başına bir akım olarak kasaba çapında bir dizi Pride etkinliklerinin önünü açmış oldu.

Bu, Mackin’in toplumda fark yaratmak adına yaptığı ilk hareket değil. Daha önce de annesinin yardımıyla kasabadaki yeterli sayıda LGBTİ+ gençlik gruplarının olmaması sorununu “Gökkuşağının Ötesinde” hareketiyle çözdü.

Mackin’in yaptığı bu değişiklik, Rainbow Revolutionaries kitabının yazarı olan Sarah Prager da dahil olmak üzere kasaba sakinlerinin beğenisini topladı. Prager, kasabada dalgalanan bayrakları gördükten sonra Mackin’le iletişime geçti.

Out dergisine konuşan Prager konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı.

“Kasabayı bayraklarla donatılmış görmek bana tam bir kutlama hissiyatı veriyor. Bu hareket aynı zamanda LGBTİ+ meseleleri ve farkındalık konusunda hızlı bir girişim oldu. Sturbridge’da yapılması gereken daha çok işimiz var. Yine de birkaç problemli mesele bulacağım diye de fazla derine inmenize gerekmiyor.”

Kendi rolü açısından Mackins, şimdi okulunda bir ittifak kurmayı ve civar kasabalara da “Şehrini Gökkuşağının Renklerine Boya” hareketini yaymayı hedefliyor.

Mackins’in annesi de yüzünde sevinçli bir ifadeyle şunları ekledi:

“Dilinden düşürmediği hep bu: Diğer insanlara yardım etmek!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.